پخش خودکار ویدیوی بعدی :

کلیپ تصویری | بگذار خودش فکر کند!

۱۰۱۲ بازدید
منتشر شده در
کلیپ تصویری | بگذار خودش فکر کند!
تولید: بیان معنوی
مدت زمان: 03:40 دقیقه​​
منبع: سبک زندگی، موثرتر از آگاهی و ایمان

متن:
«یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ»! در کنار حرف من که به او یاد می‌دهی دائماً بگو حالا تو چه می‌گویی؟ تو چه فکر می‌کنی؟ تو بگو. و این یک الگوی تعلیم و تربیت است. در این الگوی تعلیم و تربیت معلم می‌گوید دانش‌آموز! من به تو دو سه کلمه یاد می‌دهم، بیشتر از آن را تو خودت در خودت بکاو! بگرد، بجوی!

معلم! بهش یاد نده، آب نریز! بهش چاه کندن و آب را از ته دَلو اندیشۀ خودش بیرون کشیدن یاد بده. بر مبنای حکمت، بر مبنای اینکه تو از همین اوّل با اندکی آگاهی تولیدکنندۀ علم باشی، با هم جلو برویم. اینقدر دیتا به ذهن بچه‌ها منتقل نکنید، بگذارید بچه‌ها کنکاش بکنند. نابود می‌کنی ذهن بچه را اینقدر دیتا و مطلب هی به ذهن‌اش منتقل می‌کنی! و بعدش هم رفتار بسیار زشت امتحان گرفتن از چیزهایی که بلد است. مسئله برایش مطرح کن بگو برو این مسئله را حل کن. بعد معلم بنشیند پای این شاگرد بسوزد.

بگوید من ناظر مسئله حل کردن‌های تو هستم. رحم کن این جدول مندلیف را نریز توی کامیون، بریز توی چاه ذهن این، دسته را بکشی بریزی آنجا! رحم کن، این آدم است! بگذار خودش، خودش با تو قدم به قدم بیاید. به شیوۀ طرح مسئله و حلّ مسئله به او آموزش بده. خیلی چیز پیچیده‌ای نمی‌گویم.

ناموس آموزش و پرورش شده است نمره! این بی‌احترامی به حیثیت معلم است! چرا این معلم را ما اینقدر انسان عادلی نمی‌دانیم که با زبان خود با تشخیص خود بگوید این دانش‌آموز قبول است؟! ممکن است یک معلمی پارتی‌‌بازی به یکی بگوید قبول است، یا ظلم کند به یکی بگوید ناقبول است، ما برگه امتحانی ازش می‌گیریم. یعنی معلم من به تو اعتماد ندارم. بردارید این نمره‌ها را! به معلم اعتماد کنید. می‌خواهم مثالش را بزنم باید بروم از آموزش فنلاند بیاورم بگویم ببین نگاه کن بهترین آموزش دنیاست، آموزش و پرورش دنیاست؟ نمره ندارند ببین، نمره ندارند. اینها آموزه‌های دینی ما است. از فنلاند بیاورم مثال بزنم؟

حاج آقا شما مباحث معنوی بگویید! خب مباحث معنوی چی بگویم؟ مثلاً چی بگویم؟ دانش‌آموزها در این جلسه زیاد هستند بگو گناه نکنید. خب گناه ریشه‌اش همین، همین آموزش و پرورش و نظامات تعلیم و تربیتی مسخره‌ای است که ما داریم. گناه از کجا سر می‌زند؟ از زندگی بد. نابود می‌کنی ذهن بچه را اینقدر دیتا و مطلب هی به ذهن‌اش منتقل می‌کنی!

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.