پخش خودکار ویدیوی بعدی :

پشت پرده‌ های آشوب در عراق کیست ؟

۵۰۴۶ بازدید
منتشر شده در

تظاهرات و تجمعاتی که طی ۵ سال گذشته به امری عادی در بغداد تبدیل شده بود، روز سه شنبه این هفته به طرز مشکوکی به خشونت کشیده شد، آن هم در آستانه اربعین حسینی که کربلای معلا و جاده های متتهی به آن از شمال و جنوب میزبان نزدیک به ۱۵ میلیون زائر عراقی و از کشورهای مختلف جهان است.

هنوز کمیته تحقیق تشکیل شده از سوی پارلمان عراق نتایج خود را درباره علل و ریشه های وقایع اخیر که به مرگ دستکم ۲ تن از شهروندان عراقی و زخمی شدن ده ها تن منجر شده ، اعلام نکرده است، اما ادامه این آشوب ها در روز چهارشنبه در بسیاری از ناظران اوضاع منطقه و عراق سوالات و ابهاماتی ایجاد کرده است.

شروع این تظاهرات، همانند سال های گذشته، به وضعیت معیشتی و رفاهی ربط داشت ، بطوری که اولین بار در سال ۱۳۹۴ تجمعات در اعتراض به فقدان برق کافی در ساعات گرم تابستان بود که معترضان با کولرهای آبی اسقاطی دور میدان التحریر در مرکز بغداد می چرخیدند و شعار می دادند، اما اعتراضات عراقی ها در تمام آن سال ها که عراق در جنگ علیه داعش نیز بسر می برد و دولت این کشور کنترل دستکم ۵ استان را بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد در اختیار نداشت،‌ به غیر از یک مورد در سال ۹۶ ،‌هیچگاه به خشونت کشیده نشد.

اما حالا عراق از فصل گرمای طاقت فرسای تابستانی عبور کرده است و دولت عبدالمهدی نیز هنوز در اولین سال مدیریتش بر عراق بسر می برد ؛ بنابراین سوالی که مطرح می شود، این است که " دلیل این خشونت ها آن هم در آستانه اربعین حسینی چه می تواند باشد؟"

البته در تمام سال های بعد از ۲۰۰۳ میلادی که به حاکمیت دیکتاتور صدام خاتمه داده شد، هر سال در آستانه اربعین، عملیات تروریستی و انتحاری اوج می گرفت. اینها از نظر عراقی ها طبیعی بود، چرا که علاوه بر تروریست های مولود تفکر وهابیت مانند القاعده و داعش و نیز بازمانده های حزب بعث و نیز برخی جریان های سیاسی در حاکمیت و همچنین حامیان منطقه ای آنان، حرکت مسالمت آمیز و میلیونی ملت عراق را بر نمی تابیدند و هر سال در کنار حملات تروریستی مرگبار،‌ یک جنجال سیاسی براه می انداختند.

در تمام این سال ها تلاش زیادی شد تا در آستانه موسم اربعین میان شیعیان، بین ایرانی ها و عراقی ها و نیز در داخل شیعیان عراق تفرقه ایجاد کرده و اختلاف انگیزی کنند، با اینحال هر سال اربعین از سال قبل با عظمت بیشتری برگزار شد؛ اگرچه رسانه های منطقه ای و حتی بین المللی تلاش کردند، این آئین معنوی را تحت الشعاع تحرکات خود قرار دهند و درنهایت آن را بایکوت کنند. هر سال در این ایام، از کشورهای مختلف جهان تعداد بیشتری به زائران اربعین در عراق ملحق می شوند ؛ چنانچه از جمهوری آذربایجان، لبنان و حتی طی یکی دو سال اخیر از هندوستان، بر جمعیت زائران خارجی اربعین افزوده شده است و آمار زائران ورودی از ایران نیز از ۵۰۰ هزار نفر در سال ۹۲ به نزدیک به ۲ میلیون نفر در سال گذشته رسید. برای امسال نیز افزایش تعداد زائران ایرانی پیش بینی شده است.

در عین حال نکته دیگری که نباید فراموش کرد اینکه عراقی ها از هرچه بگذرند، از اربعین حسینی نخواهند گذشت. هر ساله از دستکم ۲ ماه مانده به اربعین، حال و هوای مردم عوض می شود. همه اقشار آماده می شوند تا به استقبال بزرگترین رویداد سالانه این کشور بروند. در خصوص اهمیت و قداست این ایام برای عراقی ها همین بس که هر کس برای خدمت رسانی در این ایام و مشارکت فعال در برپایی اربعین حسینی ، دنبال بهانه است ؛ اگر شده خودروهای خود را بطور مجانی برای نقل و انتقال زائران بکار می گیرند.

حتی آمریکایی ها نیز در تحقیقاتی که از جامعه عراق و سبک زندگی عراقی تهیه کرده اند، در بحث اربعین به حساسیت های عراقی ها پرداخته اند؛ از حرمت میهمان امام حسین (ع) تا مشارکت در اربعین با همه توان مالی و جانی ؛ حال با این همه حساسیت نسبت به اربعین، چرا بغداد باید به صحنه زدوخوردهای بی سابقه در این مقطع زمانی تبدیل شده باشد؟

سوالات زیاد است؛ اینکه چه کسانی در جنگ عراقی ها علیه داعش بازنده بودند و حالا چه کسی از این آشوب ها در عراق سود می برد؟‌ عراقی ها در همین میدان تحریر بارها علیه رهبران سعودی و امارات، بخاطر حمایتهای مالی و تسلیحاتی و انسانی از داعش ، تظاهرات برگزار کرده اند.

شاید امروز نتوان آثار و اعلامیه های ضد سعودی از سال های نه چندان دور یافت، اما انگار هنوز می توان صدای غرش جوانان عراقی را از وسط این میدان شنید که سعودی ها را عامل اصلی فتنه داعش در عراق معرفی می کردند.

اعتراضات خشونت بار درمیدان تحریر امروز چهارشنبه نیز ادامه یافت، ولی تنها این شبکه های العربیه و اسکای نیوز عربی متعلق به سعودی ها و اماراتی ها و نیز برخی شبکه های نزدیک به جریان بعث در عراق هستند که بی وقفه صحنه های خشونت بار این تظاهرات را که روز سه شنبه اتفاق افتاده بود، پخش می کنند و تلاش دارند به آن دامن بزنند.

در نهایت و در حالی که به گزارش خبرنگار ایرنا، صدای تیراندازی شدید و نیز انفجارهای ریز و درشت همچنان در مناطق مختلف بغداد شنیده می شود، این سوال مطرح می شود که "پشت پرده آشوب این روزهای بغداد کیست؟"، سوالی که شاید در چند روز آینده بتوان به آن پاسخ داد. /


اتفاقات این روزهای عراق بلاشک «فتنه‌سعودی» و انتقام آمریکاست؛ با چند هدف مشخص و گل‌درشت

اول- برهم زدن رابطه معنوی و عمق نفوذ استراتژیک ایران در عراق؛ رژیم صهیونیستی از کریدوری که ایران را از مرز زمینی به مرز سرزمین‌های اشغالی می‌رساند شدیدا ترسیده. لذا می‌بایست فتنه اجتماعی در عراق را در ادامه بمباران پایگاه‌های حشد الشعبی توسط رژیم صهیونیستی تحلیل کرد که به‌واسطه سازمان رزم داعش اما با نقابی به‌ظاهر مردمی شروع شده. ‌‌

دوم- سیا، موساد، MI-6 و استخبارات سعودی می‌دانند برای برداشتن فشار در جبهه یمن، باید از دروازه عراق وارد شد؛ اما فرماندهی سیا مستقر در کربلا می‌داند برای همراه کردن مردم با اهداف مد نظر آنها، باید حشد الشعبی را مزدور ایران، و در مقابل مردم عراق نشاند. یگانه راه ایجاد چنین ذهنیتی، ریختن خون در یک آوردگاه فتنه‌گون و اغتشاش سازماندهی شده است.

سوم- دشمنان وحدت امت اسلامی می‌دانند اربیعن و راهپیمایی بی‌نظیر آن، می‌تواند به‌صورت نرم، ایران را در قلب هارتلند جهان یکه‌تاز کرده و تا مدیترانه را به حیات خلوت محور مقاومت مبدل سازد لذا درصدد هستند این مقطع طلایی و ویژه را به نقطه چالش تبدیل کنند.
‌.
چهارم- داغ اسقاط گلوبال هاوک، تحقیر انگلیس در توقیف کشتی و زخم آرامکو آنها را به‌شدت برای گرفتن یک انتقام مشترک انگیزه‌مند کرده؛ و البته محور عبری/عربی/غربی باور دارد می‌توان گسل فتنه مذهبی/قومیتی/ملیتی را به نقطه‌ای رساند که این ویروس به‌واسطه شیعیان سلفی رنگ و بوی دیگری گرفته و چه‌بسا به ایران تسری یابد.

پنجم- درست عکس چندسال گذشته که بی‌بی‌سی به شعبه دوم بخشی از جریانات داخلی تبدیل شده بود، اکنون به بلندگوی رسمی سازمان منافقین تغییر ماهیت داده و شدیدا پیگیر تند کردن فضای داخلی و خارجی علیه ایران است؛ مدل رخدادهای این روزها دقیقا رد پنجه روباه پیر را در خود دارد.
‌.
باید هوشیار بود. آنها به این مقدار بسنده نمی‌کنند علی‌الخصوص که وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از شمارش جوجه در آخر پاییز سخن گفت! ‌

به قلم جناب عبدالرضا سلطانی ‌
فیلم ها ناآرامی های دیروز در بغداد


اعتراضات کربلا،
آتش زدن پرچم ایران در عراق،
اتش زدن پرچم ایران در عراق،
درگیری در کربلا،
تظاهرات مردم عراق ،علیه قاسم سلیمانی،
ناآرامی های عراق،
تظاهرات عراق،
اغتشاشات عراق،
تظاهرات مردم عراق،
اخبارعراق،
علت تظاهرات در عراق،
تظاهرات در کربلا،
وضعیت عراق امروز،
اعتراضات عراق،
اوضاع عراق،
اخبار عراق،
درگیری عراق،
تظاهرات امروز عراق،
درگیری در عراق،
تظاهرات در عراق،
اخبار امروز عراق،
خبر عراق،
وضعیت عراق،
عراق کربلا،
وضعیت امنیت عراق،
اخبار عراق کربلا،
وضعیت کنونی عراق،
شورش در عراق،

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.