پخش خودکار ویدیوی بعدی :

بروجردي : آمريکا و رژيم صهيونيستي، گروهک داعش و بحران هاي اخير را در جهان اسلام تحميل کردند

۱۱۲ بازدید
منتشر شده در

بروجردي : يکشنبه ششمين نشست کميته تخصصي امور سياسي و روابط خارجي، کميته تخصصي حقوق بشر، زنان و امور خانواده و ششمين نشست کميته تخصصي امور فرهنگي و حقوقي برگزار شد.
وي با تاکيد بر اينکه آمريکا و رژيم صهيونيستي، گروهک داعش و بحران هاي اخير را در جهان اسلام تحميل کردند، گفت: همه اين موضوع را محکوم کردند.
بروجردي با بيان اينکه مقر دبيرخانه دايمي اتحاديه بين المجالس اسلامي در تهران است، افزود: امسال نماينده سنگال با اجماع آرا، دبيرکل جديد اين اتحاديه شد.
وي گفت: دشمنان جهان اسلامي مرتب اخبار دروغ منتشر و سعي مي کنند اختلاف افکني کنند و راه خنثي کردن آن، افشاگري و گفتگوهاي مستمر نمايندگان کشورهاي اسلامي است.
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين پرسش که چرا موضوعات بحرين و يمن در اين اجلاس مطرح نشد، گفت: عربستان دچار افسارگسيختگي کاملاً غيرمنطقي به ويژه در دوران حاکميت جديد شده است که به کشور اسلامي عربي حمله مي کند و حدود 10 هزار نفر را کشته است و محاسبات آنان در عراق‏‌، سوريه و لبنان غلط از آب درآمد و چند جوان بي تجربه سکاندار رژيم سعودي شدند.
بروجردي با بيان اينکه دستور جلسات کنفرانس بين المجالس اسلامي مشخص شده است افزود: مجموعه اين دستورات به مسائل کلان جهان اسلام توجه دارد و بحث بحرين و يا عربستان به طور تخصصي وجود نداشته است و اصولاَ‌ به بحث يک کشور پرداخته نمي شود مگر اينکه آن کشور مانند يمن دچار معضل جدي باشد که اين موضوع در سخنراني هاي برخي نمايندگان مطرح شد.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا در بيانيه پاياني به موضوع يمن اشاره مي شود؟ گفت: مجموعه خروجي مباحث با تصويب نمايندگان شرکت کننده در اين اجلاس در بيانيه پاياني، جمع بندي و بيان مي شود بنابراين ممکن است موضوع يمن هم در آن گنجانده شود.
بروجردي افزود: متن پيشنهادي اوليه اين بيانيه ارائه شده و در اختيار نمايندگان کشورهاي حاضر در اين اجلاس است اما معمولاَ پس از جلسه روز نخست و دوم روي آن بحث مي شود و پس از از توافق نهايي، بيانيه اعلام مي شود.
وي با اشاره به بيانات اخير مقام معظم رهبري گفت: تحولات مهمي در آينده در جهان رخ خواهد داد که جهان اسلام بايد در آن نقش آفريني کند.
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي افزود: آمريکايي ها و رژيم صهيونيستي مي خواستند اقليم کردستان را به يک معضل در منطقه تبديل و سوريه و عراق را تجزيه کنند و نقش جمهوري اسلامي ايران در جلوگيري از اين کار بسيار تأثيرگذار بود.
بروجردي اضافه کرد: جهان اسلام بايد اتحاد خود را حفظ کند و نبايد در مقابل طراحي ها و نقشه هاي آمريکايي ها و رژيم صهيونيستي بي تفاوت بمانند و بايد اقدام عملي کند تا امنيت جهان اسلام تأمين شود.
مجتبي اماني کارشناس مسائل غرب آسيا هم در ارتباط تلفني با اين برنامه با اشاره به اينکه مسئله فلسطين مسئله نخست جهان است و جهان اسلام هم به اين مسئله، بسيار حساس است، گفت: دشمنان همواره تلاش کردند در درون جهان اسلام تفرقه ايجاد کنند و با توجه به پيشرو بودن ايران در مطالبات جهان اسلام به ويژه در زمينه فلسطين همواره سعي مي کنند نوعي ايران ستيزي را در داخل کشورهاي اسلامي ايجاد کنند.
وي افزود: حضور حجم بالاي نمايندگان کشورهاي اسلامي در نشست بين المجالس نشان از اهتمام اين کشورهاست اما در مقابل، جبهه ضدايراني به راهبري سعودي ها فعال شده است و تلاش مي کنند برخي مجالس از جمله مصر را از ما دور کنند.
اماني گفت: جهت گيري و سخنراني ضد ترامپ نمايندگان حاضر در اين اجلاس فضاي ضدآمريکايي ايجاد کرد.
وي افزود: همه ظرفيت هاي جهان اسلام به کار گرفته نشده است و عوامل داخلي و خارجي و فتنه ها و بحران هاي اخير از جمله داعش، ظرفيت جهان اسلام را درگير کرد.
اين کارشناس مسائل غرب آسيا با اشاره به برگزاري ششمين کنفرانس فلسطين در سال گذشته، افزود: اين کنفرانس نقطه عطفي در برگرداندن مسئله فلسطين به جايگاه اصلي خود بود و اجلاس بين المجالس هم حلقه تکاملي است که به هم افزايي ميان جهان اسلامي کمک خواهد کرد.
اماني اضافه کرد: سعودي ها از طريق دشمني با جمهوري اسلامي ايران و محور مقاومت به قدري دچار زياده روي شده اند که خط قرمز را شکستند و با رژيم صهيونيستي عليه جمهوري اسلامي ايران اتحاد برقرار و برخي کشورهاي اسلامي را عليه کشورمان تحريک کردند.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.