پخش خودکار ویدیوی بعدی :

دومین نشست هم اندیشی اتاق شمس شنبه ۲۸ فروردین 1395

۲۷۶ بازدید
منتشر شده در

دومین نشست هم اندیشی اتاق شمس شنبه ۲۸ فروردین همراه با رونمایی از پوستر اتاق شمس با حضور امیر تاجیک مدیر شبکه برگزار شد.

سعید انبارلویی مدیر کل آرشیو مرکزی و کتابخانه رسانه ملی، محمدرضا اصلانی، سعید رشتیان، مهرداد اسکویی، محمد آفریده، ارد زند، مهرداد زاهدیان، حمید دهقان پور، علیرضا کریمی صارمی، سعید توکلیان، محمدرضا بهشتی منفرد، بهاره للهی، ابوالقاسم ناصری مدیرگروه تولید شبکه و علیرضا نوروزی مدیر مالی شبکه حاضران در این مراسم بودند. نادر طالب زاده، محمدعلی فارسی، محمدمهدی طباطبایی نژاد، فرید فرخنده کیش و احمد ضابطی جهرمی نیز از جمله اعضای این اتاق بودند که به دلیل گرفتاری کاری امکان حضور پیدا نکردند.

تلاش اتاق شمس برای اعتلا و پیشرفت سینمای مستند

تاجیک در این جلسه اتاق شمس را مکانی خواند که در آن همه با هم برای اعتلا و پیشرفت سینمای مستند تلاش میکنند و افزود: با تجمیع امکانات بخش خصوصی و دولتی تلاش میکنیم به این هدف برسیم.

وی ادامه داد: از آخرین جلسه ما دو سه ماهی میگذرد و همکاران من در این مدت تلاش میکردند مباحث را مدون کنند. همچنین سعی کردیم برای جلب همراهی ارگانها و نهادها بکوشیم که این امر بسیار زمان بر و نیازمند ارایه توضیحات کافی برای نهادها و جذب حمایت آنها بود.

با مجوز ریاست سازمان آرشیو سینمای مستند را گسترش می دهیم

مدیر شبکه مستند تصریح کرد: یکی از طرحهایی که شبکه مستند با مجوز دکتر سرافراز بنای آن را میگذارد، بحث گسترده کردن آرشیو سینمای مستند است. بخش فرهنگی مراکز مختلف آرشیوهایی از فیلمهای مستند دارند مثلا وزارت نفت، راه، برق و... ایده ما این است که هر کدام از این مراکز را برای جمع آوری و ساماندهی منابع آرشیوی تجهیز کنیم. سراغ دانشگاه ها و مراکز فرهنگی برویم، داشته های آنها را دریافت کنیم و به اشتراک بگذاریم.

تجهیز مساجد و دانشگاه ها با فیلمهای مستند ارزشمند

تاجیک یادآور شد: ما می توانیم واحدهای فرهنگی مختلف از جمله مساجد و دانشگاه ها را با فیلمهای مستند ارزشمند تجهیز کنیم. ما نیاز داریم سازوکار آرشیو را در مراکز مختلف داشته باشیم و همه این امور با هدف گسترده کردن سینمای مستند توسط رسانه ملی به انجام خواهد رسید. البته شرط ما برای تجهیز مراکز مختلف، آمادگی و پویایی و ضابطه مند بودن آنان است.

اختصاص میز پژوهش برای مستندسازان

وی همچنین اعلام کرد: میخواهیم میزی را در شبکه مستند به اهداف پژوهشی آموزشی زیر مجموعه اتاق شمس اختصاص دهیم تا علاقمندان بتوانند با حمایت از پژوهش و مباحث مرتبط به غنای هرچه بیشتر سینمای مستند بپردازند.

در ادامه اصلانی با اشاره به اهمیت آرشیو و خلأ آن در سینما و تلویزیون ایران گفت: سینمای وسترن آمریکا یکی از جنایت آمیزترین وقایع بشری را با سینما به عنوان تاریخ حماسی خود ترسیم کرده است. ما باید تلاش کنیم با بهره گیری درست از ظرفیت سینما، تاریخ عمیق، انسانی و والای خود را به جهان معرفی کنیم و توجه به آرشیو سینمای مستند، توجه به تاریخ و هویت ما است.

راه اندازی اتاق شمس را یک اتفاق بزرگ می دانم

وی افزود: در دهه ۴۰ مستند داستانی را ما ایرانی ها بنیانگذاری کردیم و هیچ کشوری مستند نداشت. ما در سینمای مستند جهان تحولات بسیاری ایجاد کردیم که به آنها بی توجهی شده است. از این رو من راه اندازی اتاق شمس را یک اتفاق بزرگ میدانم و امیدوارم نقش موثری داشته باشد.

دسته بندی 400 هزار حلقه نگاتیو و پزتیو در دستور کارمان است

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.