پخش خودکار ویدیوی بعدی :

بهترین فیلم هایی که باید دوبار تماشا کرد

۶۲ بازدید
منتشر شده در
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید فیلم‌های هالیوودی یک ژانر خاص مثل رمانتیک، کمدی، درام یا اکشن را داشته باشند، قطعا عاشق فیلم‌هایی می‌شوید که داستان و سبک پیچیده‌ای دارند. درست حدس زدید؛ ما در این مقاله می‌خواهیم درباره فیلم‌هایی صحبت کنیم که باعث می‌شوند مغز شما از فکر کردن درد بگیرد و شما را در پیچ و خم خودشان همراه می‌کنند.
۱۰. The Usual Suspects

ما قصد داریم که فهرست خود را با فیلمی شروع کنیم که در آن، کوین اسپیسی مورد بازجویی قرار گرفته؛ کسی که یک مرد حقه‌باز کوچک و همچنین تنها بازمانده یک قتل عام وحشیانه محسوب می‌شود. ما در این فیلم، شاهد نمایش فلش بک‌ها و داستانی هستیم که توسط راوی غیرقابل اعتماد آن برای مخاطب بیان می‌شود.

۹. Open Your Eyes

بعد از اینکه فیلم مظنون همیشگی را دوباره تماشا کردید، سراغ اثر اصیل اسپانیایی چشمانت را باز کن بروید؛ این فیلم یک بار دیگر هم با اسم Vanilla Sky ساخته شد. در این فیلم تام کروز به همراه پنه‌لوپه کروز بازی کردند اما متاسفانه کیفیت آن به اندازه همان نسخه اول خوب نشد.

۸. Jacob’s Ladder

وحشت روانشناختی؛ یکی از آن سبک‌های ترکیبی محسوب می‌شود که در طی این سال‌ها طرفدارهای خیلی زیادی را به‌دست آورده است. فیلم نردبان یعقوب حول محور یکی از سربازان قدیمی جنگ ویتنام می‌چرخد که دچار وحشت و اضطراب حاصله از صدای انفجار شده است و مدام برای فرزندی که از دست داده، گریه و زاری می‌کند.

۷. Mulholland Drive

در مورد سوم به سراغ یک اثر نئو-نوآر سورئالیستی می‌رویم که داستان آن حول محور یک بازیگر زن با اشتیاق می‌چرخد که دچار فراموشی شده است. چندین روش مختلف برای تفسیر این فیلم وجود دارد. این اتفاق هم به این دلیل افتاده که فیلم روی چیزها و المان‌هایی که به ظاهر ارتباطی با هم ندارند، تمرکز کرده است.

۶. Fight Club

خب بالاخره رسیدیم به فیلم محبوب همه سینما دوستان یعنی فایت کلاب. شاید شهرت و محبوبیت بسیار زیاد این فیلم، یکی از دلایل اصلی و کافی باشد که شما دوباره آن را تماشا کنید. در ابتدا، ظاهرا کل داستان در رابطه با نورتون است. او یک کارمند دفتری محسوب می‌شود که از بی‌خوابی رنج می‌برد، به‌نوعی آنارشیست است و ارتباط زیادی با جذابیت، ساخت صابون و مبارزه دارد.

۵. Inception

کریستوفر نولان که یکی از کارگردان‌های محبوب همه ما به حساب می‌آید، سر ساخت فیلم تلقین حسابی تلاش خودش را کرده تا ما حقایق را گم کنیم و از مسیر اصلی خارج شویم. در این فیلم، لئوناردو دی کاپریو و یک سری بازیگرهای دیگر استخدام شدند تا از فناوری پیشرفته خود استفاده کنند و وارد رویاهای هدف مورد نظر خود شوند. شنیدن همین ایده اصلی فیلم باعث می‌شود که خیلی از ما، به نبوغ سازنده آن پی ببریم.

۴. Donnie Darko

این فیلم که یک اثر ماوراءطبیعی محسوب می‌شود، به یک دلیلی لقب کالت کلاسیک را به‌دست آورده است. داستان کلی این فیلم روی شخصیت جیک جایلنهال یعنی دانی تمرکز دارد که یک زمانی، موتور یک جت مسقیم به اتاق خواب او می‌آید و همه چیز را به هم می‌ریزد. دانی بدبخت هم به زور از این حادثه جان سالم به در می‌برد. بعد از این ماجرا هم دانی پا به یک ماجراجویی عجیب و پیچیده می‌گذارد؛ ماجراجویی‌ای که پر از مفاهیم هیپنوتیزمی، کرم‌چاله‌ها و خطوط زمانی مختلف است.


۳. The Sixth Sense

در این فیلم بسیار جذاب که دوباره مثل موارد قبلی سبکی ترسناک و روانشناختی دارد، ما با یک پسر آشنا می‌شویم که می‌تواند افرادی را که مرده‌اند، ببیند؛ از طرف دیگر هم این بچه یک روانشناس دارد که با تمام توان خودش تلاش می‌کند تا کمکی به این بچه برساند. اگر شما هنوز این فیلم را ندیدید، اولا باید بگوییم که فرصت زیادی را از دست داده‌اید، بعد هم نترسید زیرا ما قصد نداریم در این مطلب تجربه شما را خراب کنیم که باز هم از این به بعد سراغ آن نروید؛ پس به خاطر خدا هم که شده این فیلم را در اولویت خود قرار بدهید.

۲. Primer

ابتدای این فیلم، ما یک گروه از دانشمندان را می‌بینیم که در حال کار کردن روی یک پروژه‌ای هستند. در همین حین، آن‌ها به‌صورت کاملا تصادفی یک ماشینی را می‌سازند که می‌تواند در زمان سفر کند. جذاب نیست؟ اما مشکل اینجا است که هر کدوم از این خط زمانی‌ها، کاملا مجزا و منحصر‌به‌فرد هستند. بعد از دیدن این فیلم، شما به این نتیجه می‌رسید که تا الان کلا تصور اشتباهی از سفر در زمان داشتید و اصلا ماجرا به این سادگی‌ها هم که در تفسیرهای سفر در زمان گفته می‌شود، نیست.

فیلم‌های خیلی زیادی را می‌شد در این فهرست گذاشت. اما قبل از اینکه سراغ اولین مورد خود برویم، یک سری به آثاری بزنیم که ارزش اشاره شدن را در این مقاله دارند:

فیلم The Prestige از سال ۲۰۰۶
فیلم Twelve Monkeys از سال ۱۹۹۵
فیلم Shutter Island از سال ۲۰۱۰


۱. Memento

خب خب خب، بالاخره رسیدیم به مورد اول که آن هم چیزی نیست جز اثر هیجان‌انگیز کریستوفر نولان؛ کارگردان نابغه و افسانه‌ای فیلم Dark Knight (شوالیه تاریکی) و فیلم تلقین. نکته‌ای که درباره این فیلم لازم به ذکر است، این است که این اثر، با یک ترتیب معکوس نمایش داده می‌شود. حالا ماجرا جایی پیچیده‌تر می‌شود که شخصیت اصلی و مثبت داستان، دیگر نمی‌تواند خاطرات جدیدی را به وجود بیاورد و متوجه شود که چه کسی زنش را به قتل رسانده است. درنهایت، بعد از اینکه شما یک بار این اثر نئو-نوآر، دلهره‌آور و روانشناختی را تماشا کردید، تا مدت‌ها ذهن شما درگیر آن می‌شود. به طوری که مدام حدس می‌زنید، رمزگشایی می‌کنید و سعی دارید که رویدادهای مختلف را کنار هم بگذارید تا شاید ماجرا را متوجه شوید. درضمن این را هم به شما بگویم که برعکس نگاه کردن هم احتمالا کمکی به بیشتر فهمیدن آن نمی‌کند.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.