پخش خودکار ویدیوی بعدی :

چرا تعهدات برجام متناظر نبود؟

۳۱۷ بازدید
منتشر شده در

وی با بیان اینکه اقدامات در برجام برگشت پذیر است و این موضوعی است که طرف های مذاکره کننده از آن می ترسند افزود: رآکتور تحقیقاتی که در اراک ساخته می شد برای ما خیلی کار نمی کرد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: رآکتور جدید اراک به موقع ساخته می شود و فناوری و پشتیبانی آن داخلی است.
عراقچی افزود: آنچه که طرف های مذاکره کننده با ما در برجام از آن می ترسیدند انحراف ایران در موضوع هسته ای به سمت ساخت سلاح بود در حالی که خیال آنها را پیش از آن در دکترین های خودمان از جمله فتوای رهبر معظم انقلاب رد کرده بودیم.
وی گفت: تحریم های آمریکا ضد کشورمان را رئیس جمهور این کشور نمی تواند تا ابد لغو کند و بر اساس ساختار کشور آنها در فواصل 120 روزه و 180 روزه لغو به تمدید نیاز دارد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: رئیس جمهور آمریکا در برجام متعهد شده است دستورات رئیس جمهور این کشور درباره تحریم ایران و تحریم های کنگره را نیز هر 120 روز لغو کند و اگر این کار را نکند برجام را نقض کرده است.
عراقچی گفت:​ تعهد آمریکا در برجام لغو دستورات تحریم ایران و اسقاط قوانین کنگره در این زمینه است.
وی افزود: دو سال از اجرای برجام گذشته و اکنون موقعیت جمهوری اسلامی ایران بهتر از قبل است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: تمام دستاورد آمریکایی ها در برجام از دید آنها این است که اگر ایران بخواهد به سلاح هسته ای دست بیابد برجام فقط یک سال در آن تاخیر ایجاد کرده است.
عراقچی افزود: قانون آیسا بر اساس برجام به وسیله رئیس جمهور آمریکا لغو شده و تمدید این قانون به وسیله کنگره نیز تاثیری در لغو آن نداشته و در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است البته ما برای تمدید این قانون در کنگره شکایت کرده و پای آن ایستاده ایم.
وی گفت: آمریکا با تمدید قانون آیسا در کنگره برجام را نقض کرد و ما این مسئله را به هیات نظارت بر برجام اعلام کردیم و این هیات تصمیماتی را گرفت و رئیس جمهور نیز دستوراتی را به وزیر دفاع داد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا برجام را با واژه های شرم آور، بدترین و احمقانه ترین توافق می خواند افزود: اینکه گفته می شود نهادی بین المللی مانند آژانس که بر تعهدات ما دربرجام نظارت دارد باید بر تعهدات آمریکایی ها نیز نظارت داشته باشد وجود ندارد.
عراقچی گفت: در همه نهادهای بین المللی آمریکایی ها حضور دارند و نمی توان به آنها برای نظارت بر آمریکا در اجرای تعهداتش اعتماد کرد بنابراین بر اساس برجام تصمیم گیرنده نهایی درباره ماندن یا خارج شدن از برجام با خودمان است و طرف های ما برای این کار باید به شورای امنیت بروند.
وی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی نهاد فنی است و بر برنامه هسته ای همه کشورها نظارت می کند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: هیچ نهاد بین المللی را نمی توان یافت که حرفش ملاک باشد و بتواند بر آمریکا نظارت کند.
عراقچی افزود: اختیار نهایی تصمیم گیری بر اساس پاراگراف 36 برجام با خودمان است و ناظر و مجری در صورتی که طرف های مقابل به تعهدات خود عمل نکنند خودمان هستیم.
وی گفت: بر اساس بند 36 برجام که برای ماست اگر ما که نسبت به اجرای تعهدات طرف مقابل شاکی هستیم راضی نشویم می توانیم برنامه خود را از سر بگیریم و تعهداتمان را کنار بگذاریم.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: در برجام ملاک و قاضی خودمان هستیم.
عراقچی گفت: موارد نقضی که طرف های مقابل ما درباره برجام داشته اند در کمیسیون مشترک ثبت شده و بسیاری از آنها به دلیل فضایی است که ترامپ ایجاد کرده است.
وی افزود: موارد نقض برجام را بیان می کنیم اما تا زمانی در این توافق هستیم که از آن نفع می بریم.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: از نظر آمریکایی ها جمهوری اسلامی ایران پس از برجام مقتدرتر شده است و در منطقه تهاجمی تر رفتار می کند.
عراقچی افزود: از نظر آنها سیاست ایران درباره آمریکا و صهیونیست ها فرقی با پیش از برجام نکرده است.
وی گفت: آنها معتقدند ایران پس از برجام هر کاری دوست دارد در منطقه از جمله سوریه، لبنان، یمن و اقلیم کردستان عراق انجام می دهد و توانایی دفاعی و موشکی خود را حفظ کرده است و نفت را می فروشد و همه پول های آن آزاد شده و کشتی رانی و بیمه آنها فعال است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: از ابتدای امسال تاکنون 36 میلیارد دلار نفت فروختیم و پولی که بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز هزینه می کند از این محل است.
عراقچی گفت: آمریکایی ها می خواهند تحریم های اصلی را به کشورمان باز گردانند اما برجام مانع برقراری دوباره آنهاست.
وی افزود: ترامپ می گوید در برجام حداکثر 10 سال بمب اتم ایران را عقب انداخته ایم و 8 سال دیگر همه محدودیت ها درباره ایران منتفی می شود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ترامپ به اوباما می گوید با برجام ایران را از مشکلاتش نجات دادی.
عراقچی افزود: آمریکایی ها می گویند نقطه ضعف برجام این است که موضوع موشکی در آن نیامده است.
وی درباره نفتکش سانچی نیز گفت:​ این کشتی همه بیمه های بین المللی تا سقف یک میلیارد دلار داشت و یک دلار نیز از این جهت به کشور خسارت وارد نشد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: این در حالی است که پیش از برجام این بیمه ها را نداشت.
عراقچی با بیان اینکه استفاده از پرچم کشورهای دیگر برای کشورها مزایایی دارد گفت: در زمان تحریم ها حتی اجازه این کار را نیز به ما نمی دادند.
وی افزود: آمریکایی ها می گویند چه چیزی می خواهد جلوی ایرانی که اکنون این همه مقتدر است بگیرد و برجام نمی گذارد تحریم های گذشته باز گردد و آنها از این ناراحتند.

۱ دیدگاه

  1. آرمان_آرام
    آرمان_آرام 1 سال پیش
    برجام یک معنی بیشتر نداشت برای امریکا
    که این اصلاح طلبها با شما هستند .عراقچی به جای دفاع از حق ملت ایران در برجام از امریکا دفاع میکنه .دانشمندان چند سال با سرعت در بخش هستهای کار کردند روحانی دو سه ماهه همه رو به باد داد .اصلاح طلبها هر وعده یا قولی که بدن برعکسش عمل میکنند .سابقه قبل انقلاب تا العان رو بر رسی کنیدمیفهمید.