پخش خودکار ویدیوی بعدی :

مسئله اصلی در مذاکرات رفع تحریم ها نبود

۳۲۱ بازدید
منتشر شده در

مسئله اصلی ما تحریم ها بود در ژنو تعهد شد در قبال کارهایی که بنا بود ایران انجام دهد تحریم های هسته ای به طور جامع رفع شود ایا آنچه در لوزان و بعد در برجام پذیرفته شد نسبتی با توافقات ژنو دارد؟​
عراقچی در پاسخ گفت: در ژنو بحث هسته ای ایران، محدودیت ها، اقدامات اعتماد ساز و نیز در خصوص رفع تحریم ها تصمیمات کلی گرفته شد و بعد همه اینها را در توافق برجام پیاده کردیم.
وی افزود: در موضوع تحریم ها همان ها را که توافق کرده بودیم که باید در انتهای راه تمام تحریم های مرتبط با هسته ای به طور کامل برداشته شود در برجام درج و به همین ترتیب عمل شد.
عراقچی با نقد پرسش یامین پور مجری برنامه تصریح کرد: من اشکالی به پرسش شما دارم و آن اینکه مسئله اصلی در مذاکرات رفع تحریم ها نبود؛ بله رفع تحریم ها خواسته بسیار بزرگ ما بود اما بحران هسته ای چقدر طول کشید؟ ما حدود 12 سال این بحران را داشتیم اما خواست اصلی ما در بحران هسته ای چه بود؟​ شعار اصلی مردم در این بحران چه بود؟ «انرژی هسته ای حق مسلم ماست»
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: اگر ما می خواستیم فقط برای تحریم ها وارد مذاکره شویم پس چرا اصلا کاری کردیم که تحریم شویم؟​ ما در در این مقاومت هسته ای که 10 سال به درازا کشید در پی چه آرمانی بودیم؟​ همه در همین شعار «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» متبلور بود یعنی ما در پی تثبیت این حق مسلم بودیم.
در ادامه مجری برنامه جهان آرا پرسید: این حرف را دولت قبل هم بیان می کرد اما یگانه تفاوت سیاست خارجی دولت قبل با این دولت رفع تحریم ها بود یعنی قرار بود چرخ سانتریفوژ ها بچرخد و چرخ زندگی مردم و صنعت نیز بچرخد پس آیا درشت ترین موضوعی که حاضر شدیم پای معامله برویم سانتریفوژ ها را قلع کنیم یا در راکتور اراک بتن بریزیم این نبود که تحریم ها برداشته شود؟
عراقچی در پاسخ گفت: آن خواسته هایی که داشتیم این بود که تمام تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شود که این موضوع مذاکره بود و محقق شد؛ این در متن برجام آمد و در عمل نیز اجرا شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه که در برجام بود در ژنو هم وجود داشت اظهار داشت: در ژنو این بود که تمام تحریم های مرتبط با هسته ای باید برداشته شود که این در برجام دقیقاً باز شده است.
عراقچی همچنین در پاسخ به این پرسش که ایران در مذاکرات وین سه چهار گام اصلی در مقایسه با مذاکرات ژنو عقب نشینی داشت تاکید کرد: من معتقد نیستم که ما صرفاً برای رفع تحریم ها وارد مذاکرات شده ایم ما وارد مذاکرات شدیم تا حق مسلم هسته ای ملت ایران را تثبیت کنیم که این در مذاکرات و برجام تثبیت شد.
رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه، احترام جامعه بین الملل، شورای امنیت و کشورهای 1+5 به برنامه هسته ای و غنی سازی ایران و به رسمیت شناختن این برنامه را دستاورد بزرگ برجام برشمرد و افزود: تحریم هایی که ما در پی برداشته شدن آن بودیم تحریم هایی مرتبط با تحریم های هسته ای است اما تحریم های دیگری نیز وجود دارد.
وی گفت: بخش دیگری از تحریم ها، تحریم های اولیه آمریکاست که پس از پیروزی انقلاب و بعد از حادثه گروگان گیری در لانه جاسوسی اعمال شد و بر اساس آن هیچ آمریکایی حق نداشت به ایران هیچ گونه خدماتی بدهد.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.