format_indent_increase برنامه عصرانه
۴۷ ویدئو

اخبار ایران و جهان - 17 مرداد - برنامه عصرانه

۳۸ بازدید
منتشر شده در
  • cloud_download

    دانلود

  • comment ۰

    دیدگاه

  • ۰

    نمی پسندم

  • می پسندم

اخبار ایران و جهان - 17 مرداد - برنامه عصرانه [خلاصه روزنامه ها + گزیده شبکه های اجتماعی + بررسی صحبت های مسئولین و... برنامه طنز سیاسی اجتماعی]
اگر از این ویدیو خوشتون اومد گزینه می پسندم رو بزنید ...

کانال عصرانه در سروش : @asranetv
https://sapp.ir/asranetv

وقایع تاریخی 17 مرداد »»»

»»» امضای قرارداد ننگین «1919» م وثوق‌الدوله بین ایران و انگلیس (1298 ش)

• پس از 9 ماه مذاکرات محرمانه، درست در روزی که شاه عازم اروپا بود، امضای قرارداد و مفاد آن اعلام شد. انگلیس، استقلال و تمامیت ایران را به رسمیت شناخت! در مقابل امتیازاتی داده شد که صدای رقبای امریکایی و فرانسوی را درآورد. البته داخل کشور، موجی از مخالفت و موافقت نیز برخاست. با برکناری وثوق‌الدوله، قرارداد هم لغو شد.

»»» ارتحال آیت‌الله‌العظمی «سید ابوالقاسم خویی» زعیم بزرگ حوزه علمیه نجف اشرف (1371 ش)

• آن بزرگوار [آیت‌الله خویی]، یکی از نخستین کسانی بود که پس از شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی رضوان‌اللَّه‌تعالی‌علیه، حوزه‌ علمیه‌ نجف را به اهمیت حوادث ایران متوجه ساخت و سعی و کوششی ارجمند در همراهی با حرکت عظیم روحانیت و مردم در ایران، مبذول کرد. (امام خامنه‌ای، 18/05/1371)

• در نهضت خونین مردم عراق در رمضان سال ۱۴۱۱ هجری قمری، قطب اصلی نهضت و مرکز صدور حکم قیام اسلامی بود و به همین سبب، پس از سرکوب شدن این نهضت، به وسیله رژیم خون‌خوار بعثی، این کهن‌مرد دانشمند، مورد آزار و شکنجه و اهانت مأموران سنگدل بعثی قرار گرفت و در معرض خطر جدی واقع شد؛ و پس از آنکه به فضل الهی از خطر نجات یافت، تا مدت‌ها در شرایط سخت، زیرنظر مأموران بعثی قرار داشت. (امام خامنه‌ای، 18/05/1371)

»»» حمله به سفارت، گروگان‏گیری و شهادت دیپلمات‏های كشورمان در مزار شریف افغانستان توسط گروهك طالبان – روز خبرنگار (1377 ش)

• شهید محمود صارمی، مسئول نمایندگی خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در افغانستان ازجمله شهدای این روز است. به همین مناسبت، 17 مرداد روز خبرنگار نامیده شده است.

»»» ولادت حضرت ابراهیم و حضرت عیسی (۲۵ ذی‌القعده)

»»» بنای کعبه توسط حضرت آدم (۲۵ ذی‌القعده)

»»» روز دَحوالارض: گسترده شدن زمین از زیر کعبه (25 ذی‌القعده)

• روز دَحوُالارض یكی از روزهای مهم سال است. شیخ عباس قمی در مفاتیح‌الجنان اعمال زیادی از جمله روزه را برای این روز نقل می‏كند. چندی است برنامه‌ نیایش صبحگاهی و ضیافت سحری این روز در بین برخی طلاب و دانشجویان رایج شده است.

• همه دعوتیم! ضیافت رحمت الهی با روزه مستحبی دحوالارض

»»» حرکت پیامبر از مدینه برای حجت الوداع (۲۵ ذی‌القعده ۱۰ ق)

»»» لغو قرارداد استعماری انگلیس و افغانستان در پی استقلال افغانستان (8 اوت 1919 م)

• امان‌الله خان، افغانستان را کشور پادشاهی اعلام کرد و کلیه قراردادهای استعماری با انگلستان را لغو کرد.

»»» اعلان‌جنگ شوروی به ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم (8 اوت 1945 م)

• ترومن (رئیس‌جمهور امریکا) در اجلاس پوتسدام (بعد از جنگ جهانی دوم) به جهت برخورداری از بمب هسته‌ای، استالین (رئیس‌جمهور شوروی) را ترغیب به جنگ با ژاپن کرد. بعد از بمباران اتمی هیروشیما، ژاپن با اعلان جنگ شوروی مواجه شد و در یک هفته، جزایر کوریل و شمال کره را از دست داد. کمی بعد، ناکازاکی ژاپن هم توسط امریکا بمباران اتمی شد.

»»» استعفای ریچارد نیکسون از ریاست جمهوری امریکا در پی رسوایی واترگیت (8 اوت 1974 م)

• در ظاهر، اطلاع نیکسون در کار گذاشتن صدابَر در هتل واترگیت (ستاد انتخاباتی رقبای دموکراتش در 1972 م) باعث شد او به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور امریکا باشد که بعد از دو سال، استعفا می‌دهد. اولین اقدام رئیس‌جمهور بعدی، عفو نیکسون و صدور دستور منع تعقیب برای او بود!

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.