پخش خودکار ویدیوی بعدی :

واکنش تند ظريف : اروپا در جایگاهی نیست که از تهران انتقاد کند

۱۴۷ بازدید
منتشر شده در

وزیر خارجه با اشاره به سفر وزیر خارجه آلمان به تهران و وظایف اعضای باقیمانده در برجام گفت: اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از تهران انتقاد کنند
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز در مراسمی با عنوان "ماموریت من" با موضوع تحریم و خروج یکجانبه آمریکا از برجام در خصوص سفر قریب الوقوع مقامات خارجی به تهران اظهار داشت: به نظر من سفر نخست وزیر ژاپن و وزیر امور خارجه آلمان و همچنین سفر آقای روحانی به بیشکک و دوشنبه که در آن فرصت دیدار با رهبران این دو کشور را فراهم می‌آورد فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران در جهت تبیین سیاست‌های خود، آینده پیش‌رو و همچنین پیدا کردن راه حل برای برخورد با سیاست‌هایی که همه دنیا را هدف قرار داده‌است، فراهم می‌آورد.
وی در خصوص مذاکرات فردای هیات آلمانی و ایرانی و این سوال که آیا آلمان جوابی برای بدعهدی‌های اروپا خواهد داشت یا خیر، گفت: اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از ایران حتی در حوزه‌هایی که به برجام ربطی ندارد، انتقاد کنند. سیاست‌های غرب در منطقه ما جز خسارت چیزی نداشته است. برخی کشور‌ها مثل آلمان فروش تسلیحات به عربستان برای بمباران مردم یمن را متوقف کردند.
ظریف افزود: وظیفه‌ای که اروپایی‌ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و این‌ها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: در برجام اقدام مهم نیست بلکه این نتیجه است که مهم است. اینکه گفته شود ما تلاش کردیم و نشد، خُب ما هم می‌توانیم از این به بعد تلاش کنیم و نشود.
وی در خصوص ضرب الاجلی که ایران برای اروپایی‌ها تعیین کرده است، افزود: ما برنامه خود را اعلام کردیم گفتیم در ۶۰ روز اول این اقدام را انجام می‌دهیم و در ۶۰ روز بعدی اقدامات دیگری را و بعد هم برای اقدامات بعدی تصمیم خواهیم گرفت.
ظریف خاطرنشان کرد: آن‌ها می‌توانند اگر اقدامی انجام میدهند بر اساس وظایف خودشان باشد و ما هم اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم یا به تناسب اقدامات آن‌ها تصمیم گیری خواهیم داشت.
وزیر امور خارجه گفت: فشار‌های آمریکا به ایران به علت استیصال آنهاست و آمریکا از موضع ضعف در حال برخورد با ماست.
آقای ظریف افزود: برخی ادعا میکنند نسل جوان به مسائل ملی بی تفاوت هستند، ولی امروز من خط بطلان این موضوع را در مدرسه علامه حلی دیدم. نگرانی‌های شما‌ها را برای اقشار و مناطق آسیب پذیر، ضرورت توانمندسازی علمی کشور و اتخاذ سیاست‌هایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا دیدم که جای امیدواری بسیاری ایجاد کرد.
وی گفت: ما همه بخشی از جامعه و وامدار این کشور هستیم. مسئولان وامدار مردمی هستند که با مقاومت خود این قدرت را به ما دادند.
آقای ظریف با بیان اینکه ما متکی به خود هستیم، افزود: ممکن است خطا‌هایی داشته باشیم، ولی مهم این است که مجبور نیستیم نگرش و سیاست دیگران را اجرایی کنیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: باید به موضوع علوم انسانی توجه بیشتری کنیم کشور به افراد متعهدی که علوم انسانی را خوب متوجه شوند بیش از هر چیز دیگری نیازمند است.
وی ادامه داد: ما دو نقش داریم یکی تحلیلگر و دیگری مجری. شما وقتی تحلیل می‌کنید و می‌خواهید به وقایع چارچوبی دهید موظفید آزاد بیندیشید و نباید خودتان را مقید کنید. نباید بگویید وزیر، رئیس جمهور و مدیر به ما دستور دادند و در واقع نباید دچار خودسانسوری در فکر کردن شوید.
دکتر ظریف تاکید کرد: مرحله دوم مرحله عمل است شما بعد از اینکه پیشنهاد خودتان را مطرح کردید و وارد مرحله اجرا شدید، دیگر آنجا باید سیاست را اجرا کنید.
وزیر امور خارجه افزود: همه ما در فکر مجتهدیم و در عمل مقلد هستیم. در اجرا موظفیم یک سیاست را عملی کنیم.
وی گفت: اگر یک سیاست غلط را همه ارکان نظام اجرا کنند بهتر از چند سیاستی است. در سال ۸۱ زمانی که عازم نیویورک بودم رهبری به من فرمودند شما موظف هستید دیدگاه خودتان را حتی اگر در تضاد با سیاست‌های ما هست بگویید.
ظریف ادامه داد: ما امروز در شرایط ضعف نیستیم بلکه در شرایط قدرت هستیم و آمریکا احساس کرده که خودش و متحدانش در منطقه در موضع ضعف هستند آمریکا در سوریه عراق یمن و لبنان به اهدافش نرسید. چرا اینطور شد؟ به دلیل اینکه مردم سیاست‌های تحمیل گرایانه آمریکا را نپسندیدند.
وی اضافه کرد: استفاده‌ای که آمریکا از توان اقتصادی خود می‌کند در بلند مدت به ضررش است. روسیه و چین اخیرا تصمیم گرفتند دلار را از مبادلات خود حرف کنند و دیگر کشور‌ها هم آرام آرام این کار را خواهند کرد و اگر این محقق شود مقدار زیادی از قدرت افتصادی آمریکا افول می‌کند.
وزیر امور خارجه افزود: حرکت‌های آمریکا به دلیل اشتباهات خودش و انتخاب‌های غلط آنهاست. ما در منطقه با داعش و جبهه النصره و متجاوزین به یمن هم پیمان نشدیم.
ظریف تصریح کرد: این کشور آینده درخشانی دارد، چون انتخاب‌های درستی داریم. فشار‌های آمریکا هم به دلیل استیصال آن‌ها است. آمریکا از موضع ضعف در حال برخورد با ماست. ان‌ها در حال ثابت کردن قانون گریزی خود و اجرای سیاست‌های جنگل هستند.
وی خاطر نشان کرد: باید به مردم خود اعتماد و غرور بدهیم مردم ما مستحق این هستند که به خود و سیاست‌های خود ببالند. مردم مستحق نیستند که فکر کنند سرشان کلاه رفته خیر چنین چیزی نشده است.
دکتر ظریف در پایان خاطر نشان کرد: برخی در منطقه فکر می‌کنند اسرائیل می‌تواند با ساخت گنبد آهنین از آن‌ها حفاظت کند اگر اسرائیل توانی داشت از خودش محافظت می‌کرد.

واکنش ظریف به ادعای فتوشاپ بودن توان موشکی ایران: خواهیم دید
وزیر امور خارجه در واکنش به ادعای برایان هوک مشاور امنیت ملی دولت امریکا مبنی بر فتوشاپ بودن توان دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران، گفت: خواهیم دید.
محمدجواد ظریف در مدرسه علامه حلی در ویژه برنامه " ماموریت من" در جمع خبرنگاران افزود: سیاست‌های امریکا فقط ایران را هدف قرار نداده بلکه همه کشور‌های دنیا هدف قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه کشور‌ها خود را از سیاست‌های یک جانبه امریکا کنار کشیده اند، گریزی به تصمیم چین و روسیه مبنی بر استفاده نکردن از دلار در مبادلات اقتصادی زد و ادامه داد: اکنون زمان خوبی برای همدلی است و اجازه ندهیم امریکا سیاست‌های یک طرفه خود را ادامه دهد.
ظریف در بخش دیگری از صحبت هایش بازدید از مدرسه علامه حلی را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: بازدید خیلی خوبی بود اینکه دانش آموزان پایه هشتم بتوانند تا این حد فکر کنند و اعتماد به نفس داشته باشند و راجع به برجام بحث کنند و شبیه سازی داشته باشند، برای من بسیار انرژی آفرین و امیدبخش بود.
وی درباره دیدار‌های خود با مقام معظم رهبری ادامه داد: مقام معظم رهبری معتقدند دانش آموزان باید فکر کنند و بیندیشند و رهبری بر کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها تاکید و به راه حل‌ها و ایده‌های مختلف تاکید دارند، اما در مرحله اجرا همه باید یک سیاست را اجرایی کنیم.
وزیر امورخارجه درباره ادعای یک روزنامه لبنانی مبنی بر آزادی نزار زکا جاسوس امریکایی لبنانی اظهار بی اطلاعی کرد.

اجلاس‌های شانگ‌های و همکاری‌های آسیا فرصتی برای بیان مواضع ایران
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنانش در حاشیه مراسمی با عنوان ماموریت من در مدرسه علامه حلی پیرامون اجلاس شانگ‌های گفت: ما عضو ناظر شانگ‌های هستیم و این اجلاس فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های ماست.
ظریف با اشاره به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران اظهار کرد: آقای آبه به عنوان نخست وزیر کشور دوست به ایران سفر می‌کند و ما دیدگاه‌های خود را به او اعلام می‌کنیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ترامپ اعلام جنگ اقتصادی کرده است، جنگ اقتصادی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد و باید این سیاست متوقف شود. تنها راه حل مشکلات اقتصادی، توقف سیاست جنگ اقتصادی است و ما این موضوع را به صورت خصوصی و عمومی به آبه اعلام کرده ایم.
ظریف افزود: در دیدار با شینزو آبه مباحث دوجانبه هم مطرح خواهد شد و ما دیدگاه‌های وی را با دقت گوش و در مقابل، دیدگاه‌های خودمان را به صورت تفصیلی اعلام خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: ما دو اجلاس مهم پیش رو داریم، اجلاس شانگ‌های و اجلاس همکاری‌های آسیا. در هر دو اجلاس، فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران فراهم است.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.