پخش خودکار ویدیوی بعدی :

عراقچی:اروپایی ها از موضوع موشکی و برد آنها نگران هستند.

۵۶۹ بازدید
منتشر شده در

عراقچی افزود: بر اساس برجام رتبه اعتباری کشورمان برای سرمایه گذاری افزایش یافته است.
وی گفت: تحریم های آیسا و کاتسا آمریکا یک ریال از منافع ما از برجام کم نکرده است و اختیار خود را در برجام دست هیچ کس نداده ایم.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: هر گاه منافع ما از برجام تامین نشود حتما درباره آن تصمیم می گیریم.
عراقچی در باره روابط بانکی با دیگر کشورها نیز گفت: این مسائل را باید از مسئولان بانک مرکزی سوال کرد اما مشکلات بانکی ما در این زمینه از چند بخش تشکیل شده است.
وی افزود: اینکه در روابط بانکی به حالت عادی باز نگشته ایم بخشی از آن به این دلیل است که تحریم های اولیه آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی اجازه دسترسی ما را به دلار نمی دهد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: چون بسیاری از کشورها مانند کره ارزشان با دلار آمریکا گره خورده است از این رو مشکلاتی برای روابط بانکی ما با آنها ایجاد می شود.
عراقچی افزود: بخش از مشکلات بانکی نیز مربوط به مسائل پولشویی و AFTF است.
وی گفت: آرزوی ترامپ خروج ایران از برجام است و اینکه برجام با هزینه ایران پاره شود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: اسفند سال 93 و چند روز مانده به نتیجه رسیدن برجام 47 سناتور آمریکایی به مسئولان کشورمان نامه نوشتند که به رئیس جمهور آنها اعتماد نکنید.
وی گفت: در آن نامه آمده بود رئیس جمهور آمریکا با یک گردش قلم می تواند برجام را از بین ببرد.
عراقچی افزود: اکنون یک سال و یک ماه است که نتوانسته اند آن گردش قلم را انجام دهند اما ممکن است در آینده این کار را بکنند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: برجام بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت است و ترامپ برای خروج از برجام باید قطعنامه شورای امنیت را پاره کند.
وی افزود: ترامپ فهمیده است پاره کردن برجام هزینه دارد و می خواست ایران را وارد موضعی کند که از برجام خارج شود اما ناامید شد.
عراقچی گفت: پس از آن سراغ اروپایی ها رفت و چون پاسخی نگرفت از کنگره آمریکا خواست برجام را اصلاح کند اما در این نیز موفق نبود و اکنون به اروپایی ها ضرب الاجل داده که دربرجام یا با ایران باشند یا با آمریکا.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: اروپایی ها تاکنون مواضع خوبی درباره برجام داشته اند البته مسئله جمهوری اسلامی ایران با اروپایی ها فقط در این زمینه نیست.
وی گفت: اروپایی ها از ابتدای پیروزی انقلاب درباره حقوق بشر، تروریسم، موشکی و در چند سال اخیر درباره موضوع هسته ای با ما مشکل داشته اند.
عراقچی افزود: در حالی که با اروپایی ها بحث هسته ای را حل کرده ایم اما بقیه موارد باقی مانده است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: اروپایی ها از موضوع موشکی و برد آنها نگران هستند.
وی افزود: به هیچ وجه درباره برجام نه مذاکره مجددی انجام و نه الحاقیه ای به آن اضافه و نه به موضوع دیگری ربط داده می شود.
عراقچی گفت: هیچ موضوع دیگری به برجام ارتباط ندارد و اروپایی ها این را رعایت کرده اند و امیدواریم در این موضع باقی بماند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپا و آمریکا متحدان راهبردی هستند اما اختلافاتی از جمله موضوع ناتو، پیمان تجارت، آب و هوا، قدس شریف و برجام دارند افزود: اینکه چگونه روابطمان را با اروپایی ها کنترل کنیم که در سمت ایران باقی بمانند بحث دیپلماسی است.
وی گفت: در یک سال گذشته در این دیپلماسی موفق شده ایم و آمریکایی ها در برجام منزوی شده اند.
عراقچی افزود: در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود دیگر برجامی در کار نخواهد بود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: برای همه سناریوها آمادگی داریم و شیوه عمل آنها تهیه شده است.
وی افزود: پس از برجام مواد غنی شده با 200 تن کیک زرد معاوضه کردیم و اراک مدرن می شود و کار روی سانتریفوژهای جدید و آرندی های ما در برجام حفظ شد.
عراقچی گفت: سانتریفوژ IR1 آینده ای در صنعت غنی سازی ما ندارد.
وی افزود: هزینه های ایران در برجام کلیدی نیست و همه برگشت پذیر است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: اگر آمریکایی ها نمی دانستند خروج از برجام چه هزینه های برای آنها دارد حتما تاکنون از آن خارج شده بودند.
عراقچی افزود: برجام نقش مهمی در امنیت غرب آسیا دارد و از اضافه کردن بحران جدیدی به بحران های منطقه جلوگیری کرد.
وی گفت: در صورت از بین رفتن برجام همه نوع گزینه وجود خواهد داشت و برای اروپایی ها نیز امنیتی که برجام ایجاد کرده است مشخص است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره شروط رهبر معظم انقلاب اسلامی برای برجام نیز افزود: این شروط از ابتدای مذاکرات تا انتهای آن در نظر و برای ما مهم بوده است.
عراقچی گفت: یک سری از شرطهای معظم له مربوط به پیش از اجرای برجام بود که محقق شد و ایشان اجازه اجرای برجام را دادند.
وی افزود: البته درباره یک شرط بحث وجود دارد اما شرط های دیگر صددرصد اجرا شده است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه بحث برجام را موضوعی ملی دانست و گفت: برجام دولتی نیست.
عراقچی افزود: سیاست آمریکایی ها و 6 قطعنامه شورای امنیت این بود که غنی سازی در ایران صفر شود اما هر 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های آمریکا لغو شد و غنی سازی باقی ماند.
وی گفت: در این باره بی بی سی گفت برجام 6 قطعنامه بند 7 شورای امنیت ضد ایران ملغا کرد بدون اینکه این قطعنامه ها یک ثانیه اجرا شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: این وزارتخانه با تغییر ساختار تخصصی تر و چابک تر شده است.
سید عباس عراقچی افزود: یکی از اهداف تجدید ساختار در وزارت خارجه چابک تر شدن این وزارتخانه است به جای معاونت های منطقه ای هشت اداره کل منطقه ای ایجاد کرده ایم که این گونه کارها تخصصی تر، سریع تر و چابک تر می شود.
وی در بخش دیگر از اظهاراتش یکی از ویژگی ها برنامه جهان آرا را چالشی و مناظره ای بودن آن دانست و خطاب به یامین پور مجری این برنامه گفت: گفتگوی امشب ما نیز چالشی خواهد بود چون اگر چه شما هم مجری هستید اما از منتقدان برجام تلقی می شوید پس امیدوارم گفتگو و برنامه با تقوایی داشته باشیم و هدفمان روشنگری و پاسخ به ابهامات و پرسش ها باشد.
عراقچی افزود: برجام مهمترین موضوع ملی ماست که خیلی درباره آن صحبت شده اما هنوز ابهامات و پرسش های درباره آن وجود دارد. هدف از این گفتگو حتما موچ گیری و حال گیری نیست.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره علت مناظره نکردنش در موضوع برجام گفت: من صحبت غیر رسمی ندارم و به عنوان معاون وزیر امور خارجه و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده که هنوز هم درگیر مسائل مرتبط با برجام هستیم هر سخنی که بگویم رسمی است.
وی افزود: اکنون مسلماً خبرگزاری ها توجه می کنند که چه خواهم گفت من مقید هستیم که در چارچوب مواضع کشور و دستورالعمل هایی که به عنوان دیپلمات دارم سخن بگویم.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.