آموزش خزیدن به نوزاد

۲۲۸ بازدید
منتشر شده در

یک روش ساده برای چهاردست و پا رفتن نوزاد

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که انجام برخی فعالیت‌های تکراری در مراحل خاصی از زندگی نوزادان، آن‌ها را برای یادگیری عمل چهار دست و پا رفتن تحریک می‌کند؛ این کارها باعث می‌شود تا نوزاد به تلاش خود ادامه داده و عمل چهار دست و پا رفتن را به خوبی یاد بگیرید. برخی از این نوع فعالیت‌ها به شرح زیر می‌باشند:

اگر میخواهید از سن دقیق شروع نوزادان برای چهار دست و پا رفتن اطلاع پیدا کنید این مطلب نوزادان در چه سنی شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کنند؟ را بخوانید.
1- سن مناسب برای تمرین نوزادان:

سن مناسب برای انجام تمرینات اولیه چهار دست و پا رفتن، دو ماهگی نوزادان است. اولین نوع تحرک در مراحل قبل از چهار دست و پا رفتن نوزادان شامل بالا نگه‌داشتن سر می‌باشد. برای تکمیل گام اول، کافی است نوزاد خود را روی شکم قرار داده و در اطراف او اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش را بگذارید تا برای رسیدن به آن‌ها تلاش نماید. همچنین، در این مرحله والدین می‌توانند با تکان دادن اسباب بازی‌ها توجه نوزاد را به آن‌ها جلب کنند. در این حالت، نوزاد به طور مرتب سر خود را بلند می‌کند تا نگاهی دقیق به اجسام دور و بر خود بیندازد. البته، همه این حرکات در یک صفحه افقی اتفاق می‌افتد؛ نوزاد در دو ماهگی می‌تواند مسیر یک جسم متحرک را در حوزه بینایی خود را دنبال کند. در چنین حالتی، انجام حرکات چرخشی نوزاد برای تماشای محیط اطراف خود باعث تقویت عضلات گردن او خواهد شد.
7 نکته برای درک زبان بدن نوزاد 7 نکته برای درک زبان بدن نوزاد
چرا نوزادم در عمل چهار دست و پا رفتن مشکل دارد؟ چرا نوزادم در عمل چهار دست و پا رفتن مشکل دارد؟
2- نوزاد خود را اسباب بازی تحریک کنید:

سن مناسب برای انجام این بازی تمرینی حدود چهار ماهگی نوزادان است. در این مرحله، تحریک دستان نوزاد و حرکت آن‌ها، سبب هل داده شدن نوزاد به سمت جلو بدن خواهد شد. برای انجام این نوع تمرین، کافی است فرزند خود را روی شکم قرار داده و بعضی از اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش در اطراف او بگذارید. البته توجه کنید که اسباب بازی‌ها باید نزدیک نوزاد و در دسترس او قرار داده شوند. سپس، نوزاد خود را تشویق کنید تا خود را به اسباب بازی‌ها رسانده و وسیله مورد علاقه خود را انتخاب کند. از آنجایی که نوزاد در چنین شرایطی بر روی شکم قرار گرفته، تمام وزن بدن خود را بر روی یک آرنج قرار داده و از دست دیگر برای نگه داشتن اسباب بازی استفاده می‌کند. این حالت به نوزاد چهار ماهه کمک خواهد کرد تا عضلات بازوی خود را تقویت کرده و بتواند وزن کامل بدن را به بهترین نحو تحمل کند.
3- قرار دادن نوزاد در موقعیت چهار دست و پا رفتن:

سن مناسب برای انجام این حرکت تمرینی، حدود شش ماهگی نوزادان است که با تحریک کامل بدن، سبب تقویت عضلات دست و پاهای آن‌ها می‌شود. در چنین شرایطی، اگر نوزاد شما بتواند وزن بدن خود را بر روی چهار دست و پا تحمل کرده و از تعادل بدن خود حمایت کند، به این معنی است که او اینک آماده حالت چهار دست و پا رفتن می‌باشد. برای این منظور، بهتر است نوزاد را در موقعیت چهار دست و پا رفتن قرار داده و یک حوله نرم را که رول کرده‌اید، مانند طناب به آرامی در زیر سینه نوزاد بگذارید. سپس، دو انتهای حوله را در طرفین بدن او محکم نگه دارید تا بتواند نوزاد را برای مدتی در حالت چهار دست و پا نگه دارد. در چنین شرایطی، حوله به عنوان یک مهارکننده عمل کرده و باعث می‌شود تا نوزاد بیشتر در موقعیت چهار دست و پا رفتن باقی بماند؛ به این ترتیب عضلات پا و بازوان او تقویت شده و وزن بدن را در سطح بلندتر نگه خواهد داشت.

البته قرار دادن اسباب بازی‌های مورد علاقه نوزاد در مقابل او باعث می‌شود که فرزند شما به راحتی و برای مدت طولانی در موقعیت چهار دست و پا رفتن بازی کند. معمولاً در ابتدای کار، بهتر است نوزاد را برای 3 تا 5 دقیقه در این حالت نگه دارید؛ اما به تدریج و با گذشت زمان، مدت انجام تمرینات او در طول روز افزایش دهید. بعد از گذشت مدتی، متوجه خواهید شد که فرزند شما به راحتی بر روی چهار دست و پا حرکت خواهد کرد.

در نهایت، یادتان باشد که انجام تمرینات و فعالیت‌های شما برای کمک به نوزاد خود جهت چهار دست و پا رفتن، بهتر است به همراه پدر او باشد، زیرا اگر بخواهید فرزندتان در کوتاه مدت این فعالیت را یاد بگیرد، مجبور خواهید بود تمرینات را برای چندین بار در روز تکرار کنید، زیرا فقط با تمرینات تکراری، نوزاد مهارت چهار دست و پا رفتن را یاد می‌گیرد. البته فراموش نکنید که زمان انجام برنامه‌های تمرینی برای فعالیت و تحرک نوزادان باید به گونه‌ای باشد که او علاوه بر حفظ آرامش، انرژی لازم برای این کار را در خود احساس کند؛ فقط در این صورت است که شما از مزایای مختلف این تمرینات در روند رشد نوزاد خود بهره‌مند شده و نتایج بهتری را به دست خواهید آورید.

اگر نوزادتان بیش از حد گریه میکند این مطلب چرا نوزادم مضطرب است و گریه می کند؟ را بخوانید.

مزایای چهار دست و پا رفتن نوزادان:

به خاطر داشته باشید که چهار دست و پا رفتن نوزاد در موعد مقرر می‌تواند برای رشد و سلامت او بسیار سودمند باشد. مزیت‌های چهار دست و پا رفتن نوزادان عبارتند از:
1- چهار دست و پا رفتن، عضلات مختلف بدن نوزادان را تقویت می‌کند:

از آنجایی که همه نوزادان برای هماهنگی بین عضلات بدن و حرکت آن‌ها به نیرو نیاز دارند، باید برای قوی‌تر شدن بدن خود حتماً عمل چهار دست و پا رفتن را انجام دهند. چهار دست و پا رفتن علاوه بر این که باعث تقویت عضلات شانه‌ها، بازوها و پشت بدن نوزادان می‌شود، ماهیچه‌های شکم و پاهای فرزند شما را نیز به شدت قوی خواهد نمود.
2- چهار دست و پا رفتن، سبب بهبود وضعیت تعادل بدن نوزادان می‌شود:

قدرت کافی در بدن نوزادان منجر به بهبود وضعیت تعادلی بدن آن‌ها شده و عضلات بدن نوزادان را تقویت می‌کند. به همین دلیل، زمانی که نوزادان آن‌ها شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کنند، بدن آن‌ها رشد بهتری داشته و تعادل کاملی بین همه اعضای بدن آن‌ها برقرار می‌شود.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.