پخش خودکار ویدیوی بعدی :

عراقچی: آرزوی ترامپ خروج ایران از برجام است

۱۶۷ بازدید
منتشر شده در

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: آرزوی ترامپ خروج ایران از برجام است و اینکه برجام با هزینه کشورمان پاره شود.
سید عباس عراقچی با بیان اینکه آمریکا تعهدات اصلی خود را در برجام انجام داده است افزود: اعتراض به نقض تعهدات آمریکا نیز بر اساس پاراگراف های 26، 28 و 29 برجام ثبت شده است.
وی گفت: در برجام طرف ها متعهد شدند برجام را با حسن نیت در فضای سازنده انجام دهند و کاری نکنند که اجرای موفقیت آمیز برجام متوقف شود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: در حالی که ترامپ فضای سازنده را تخریب کرده است در دوره اوباما این فضا به این شدت تخریب نشده بود.
عراقچی درباره قانون ویزا برای کسانی که می خواهند به آمریکا سفر کنند گفت: این قانون را دو سال پیش کنگره آمریکا تصویب کرد و در آن ورود برخی اتباع کشورها ممنوع شده است برای به اصطلاح مقابله با تروریسم.
وی افزود: بر اساس این قانون اتباع آمریکایی که برای موضوع اقتصادی به ایران بیایند با مشکل روبرو می شوند و فعالان اقتصادی دیگر کشورها نیز اگر به ایران سفر می کردند برای سفر دوباره به آمریکا باید ویزا می گرفتند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این قانون ورود سرمایه گذاران خارجی را به کشور با مشکل روبرو کرده است گفت: این قانون نقض فاحش و معمولی برجام نیست.
عراقچی افزود: البته از زاویه بند های 26 و 28 برجام می تواند نقض باشد.
وی گفت: نقض فاحش در برجام به معنای حرکت به سمت کنارگذاشتن برجام است اما با هر نقضی طرفین به سمت لغو برجام نمی روند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: پس از قانون ویزا رئیس جمهور آمریکا در آن زمان بحث سفر فعالان اقتصادی به کشورمان را در این قانون لغو کرد و تبعات آن را برای افرادی که می خواهند در این زمینه به ایران سفر کنند به کمترین حالت درآورد.
عراقچی گفت: شرکت توتال در بخش نفت کشورمان نه تنها کنار نرفت بلکه قرارداد نیز امضا کرده اما حرف آنها این است که اگر برجام لغو شود آنها تابع شرایط پس از آن هستند.
وی افزود: در دو سال گذشته و پس از اجرای برجام 80 میلیارد دلار خطوط اعتباری باز شد که 29 میلیارد دلار آن قراردادش امضا و 12 میلیارد آن اجرا شده است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ترامپ برای سرمایه گذاری در ایران فضای سردرگمی ایجاد کرده و این نقض برجام است و ما با آن مقابله کردیم.
عراقچی افزود: آمریکایی ها در موارد مشخصی که در برجام تکالیفی داشتند آن را با تعلل انجام دادند.
وی گفت: از جمله این موارد مجوز خرید هواپیما از آمریکا بود که با تاخیر انجام شد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا مجوز فروش، خدمات و قطعات هواپیما را به ایران داده و آن را امضا کرده است افزود: سفارش های هواپیما به شرکت بویینگ و ایرباس بر اساس روال انجام می شود و زمان تحویل بیشتر آنها سال 2018 میلادی است.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.