پخش خودکار ویدیوی بعدی :

دادستان کل کشور: حکم پرونده بابک زنجانی صادر شده است

۸۷۱ بازدید
منتشر شده در

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه بانک مرکزی مسئول امورات پولی و بانکی کشور است افزود: دستگاه قضایی از دو جهت درگیر موضوع مؤسسات مالی غیرمجاز شد یکی اینکه دادستان کل کشور عضو شورای پول و اعتبار است و حضور او برای مراقبت از حقوق عامه است از طرف دیگر هم ممکن است این مؤسسات جرم مرتکب شده باشند که دستگاه قضایی باید ورود کند.

وی ادامه داد: اما قوه قضائیه مسئول خلق پول و اهدای آن به مردم نیست بلکه بانک مرکزی و دستگاه های اجرایی و مؤسسات مالی غیرمجاز مسئول آن هستند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه قوه قضائیه از زمان مطرح شدن موضوع این مؤسسات به جد وارد این موضوع شد گفت: از زمان پیگیری ما بانک مرکزی و سپس دولت وارد شد و کار به جایی رسید که موضوع در میان سران سه قوه مطرح شد و در بخشی هم ناچار شدند از مقام معظم رهبری استیذان کنند و ایشان هم برای حل مشکل مردم اجازه فرموده اند و کار روی ریل اصلاح و کمک به مردم افتاد و کارهای زیادی در این زمینه انجام شد.

مردم باید به ماهیت موسسات مالی توجه بیشتری کنند
دادستان کل کشور با اشاره به اینکه مردم باید به ماهیت مؤسسات مالی توجه بیشتری کنند گفت: وقتی یک مرکز و مؤسسه پولی 30 تا 50 درصد سود پرداخت می کند هر انسان عاقلی باید متوجه شود که این موضوع منطقی و عاقلانه نیست.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: دولت، بانک مرکزی و قوه قضاییه به این موضوع وارد شدند و اقدامات خوبی را انجام دادند.

قرارشد تا سقف 200 میلیون تومان به سپرده گذاران پرداخت شود و مازاد آن به تدریج مسترد شود
وی اضافه کرد: تلاش کردیم تا حقوق مردم مسترد شود و مقرر شد تا مبلغ 200 میلیون تومان به سپرده گذاران پرداخت شود و مازاد بر آن به نوبت بررسی و به تدریج مسترد شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: به دنبال این هستیم که اموال این مؤسسات مالی غیرمجاز فروخته شود و مطالبات سپرده گذاران پرداخت شود و این زمانبر است و این سپرده گذاران کلان حدود دو تا سه درصد هستند.

وی ادامه داد: اکنون پرونده حدود هفت تعاونی در دادسراها در دست رسیدگی است و برخی از آنها آماده ارجاع به دادسرا هستند و 9 نفر در این باره بازداشت و تعداد بیشتری هم تحت تعقیب هستند.

دادستان کل کشور تأکید کرد: قوه قضاییه تا آنجایی که می تواند در پی احقاق حقوق مردم است.

وی درباره اینکه برخی از مؤسسات عمومی در مؤسسات مالی غیرمجاز سپرده گذاری کردند گفت: این مؤسسات، مجاز به این سپرده گذاری نبودند اگر چه نیت خیر داشتند.

حکم پرونده بابک زنجانی صادر شده است
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرونده های کلان گفت: حکم پرونده بابک زنجانی صادر شده است و دستگاه قضایی و وزارتخانه های مربوط به دستگاه های اجرایی به شدت در پی آن هستند تا اموالی که از بیت المال توسط این شخص منتقل شده و تضییع شده است بازگردد.

وی افزود: حکم به قطعیت خود باقی است و اقداماتی در این زمینه انجام شده است اما چون نیاز به نوعی تعامل و همکاری برون مرزی دارد متأسفانه گاهی با مشکلاتی مواجه هستیم.

دادستان کل کشور اضافه کرد: قوه قضاییه و وزارت نفت در پی این هستند مسئله را به گونه ای پیش ببرند که حقوق بیت المال ضایع نشود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون رد مال انجام نشده است، گفت: از آنجایی که بخشی از موضوع مربوط به خارج از کشور است همه موضوع در اختیار جمهوری اسلامی ایران نیست اما در پی حل آن هستیم و امیدواریم این مسئله زودتر حل شود.

در پرونده شاندیز قراراست با بالابردن ارزش سهام بخش عمده ای از حقوق مردم برگردانده شود
حجت الاسلام و المسلمین منتظری درباره پرونده شاندیز هم گفت: در این پرونده با توجه به تعداد بالای سپرده گذاری، کنسرسیومی از بانک ها تشکیل شد و در پی آن هستیم که طرح این شرکت را ادامه دهند تا بتوانند ارزش سهام را بالا ببرند و با این روش بخش عمده ای از حقوق مردم را برگردانند.

وی اضافه کرد: عوامل اصلی این پرونده در بازداشت هستند و پرونده آنان در حال آماده سازی برای دادگاه است.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قوه قضاییه و قانون تلاش می کنند در مرحله اول با صلح و سازش اختلافات را حل کنند زیرا رسیدگی در دادگاه فرآیندی دارد که منجر به طولانی شدن رسیدگی می شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: بار قابل توجهی از وظایف قوه قضاییه بر دوش شوراهای حل اختلاف است.

در حوادث اخیر ناآرامی ها دستگاههای اطلاعاتی به حق وارد شدندو به پشتیبانی مردم این مسئله جمع شد
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث اخیر گفت: متأسفانه وقایعی رخ داد و کسانی سوار بر این موج شدند و عده اندکی آشوب هایی را در برخی از شهرها به وجود آوردند و برخی هم از روی جهالت و نادانی و یا احساسات و یا مأموریت، شرارت هایی را مرتکب شدند و تعدادی از مساجد، تکایا و حسینیه ها و بانک ها را آتش زدند و تخریب کردند و مرتکب جرم شدند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه در برخی موارد دستگاه قضایی بر اساس قانون مکلف به بازداشت این افراد است، افزود: دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی به حق وارد شدند و توانستند به پشتیبانی حضور مردم این مسئله را جمع و جور کنند.

بیشتر افراد در ناآرامی های اخیر با صدور قرار التزام ووثیقه آزاد شدند
دادستان کل کشور گفت: بیشتر افراد با تذکرات و نصایح و عده ای هم با صدور قرار التزام یا با وثیقه آزاد و تعدادی هم بر اساس قانون بازداشت شدند که عده قابل توجهی از آنان آزاد شدند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: اکنون در کل کشور حدود 250 تا 260 نفر بازداشت هستند که پرونده برخی از آنان آماده دادگاه شده است.

وی با اشاره به اینکه مردم بصیرت لازم را دارند گفت: دشمن از نیرنگ خود دست برنداشته و متأسفانه در پی این است تا به هر وسیله ای تعدادی از فریب خوردگان و یا مأموران خود را به خیابان بکشاند و شرارت کنند که مردم با حضور خود به آنان پاسخ خواهند داد.
دادستان کل کشور افزود: جرم همه کسانی که بازداشت شده اند محرز است.

وی ادامه داد: عده ای این اغتشاشات و حوادث را زمینه ای برای بازدید از زندان ها دیدند که قوه قضاییه هم استقبال کرد و آنان بازدید خوبی را انجام دادند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با تأکید بر اینکه از بازدید نمایندگان و مسئولان از زندان ها استقبال می کنیم افزود: آنان از این طریق از مشکلات دستگاه قضایی و سازمان زندان ها آگاه شوند.

وضعیت زندانها در حد مطلوب نیست
وی با اشاره به اینکه زندان های ما در حد مطلوب نیست و بخشی از آن ها در حد قابل قبول و بخشی هم قابل قبول نیست، اضافه کرد: دستگاه قضایی پول و امکانات لازم را ندارد و مجلس و دولت باید در این زمینه کم کنند.

دادستان کل کشور گفت: اگر اعتبارات و بودجه لازم را داشته باشیم تلاش می کنیم زندانیان از حقوق اولیه خود بهره مند شوند.

فضای مجازی باید مدیریت شود
وی درباره فضای مجازی گفت: قانون باید متناسب با پیشرفت ها به روز شود و مجلس شورای اسلامی در این زمینه قوانین مورد نیاز را تصویب کرد و اکنون از نظر رسیدگی به این موضوع نقص قانون نداریم بلکه مشکل عمده این است که باید در اجرای قانون مصمم باشیم و مسئولان عزم خود را جزم کنند تا از این فضای بسیار ارزشمندی که در اختیار بشر از جمله کشورمان قرار گرفته است بتوانیم حداکثر استفاده را انجام دهیم.

حجت الاسلام منتظری با تأکید بر اینکه باید فضای مجازی مدیریت شود افزود: اقدامات خوبی در حال انجام است و امیدواریم در حدود سه ماه آینده بتوانیم به نتیجه مطلوبی برسیم تا دغدغه های رهبر معظم انقلاب، مسئولان، مراجع و مردم را برطرف کنیم.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.