پخش خودکار ویدیوی بعدی :

ترامپ: عربستان کشور ثروتمندي است و اميدواريم بخشي از اين ثروت را به آمريکا بدهد

۳۵۳ بازدید
منتشر شده در

ترامپ گفت از اين رو ما دوستي و روابط بسيار خوبي داريم ولي اين روابط در دوران رياست جمهوري اوباما به تيرگي گرائيده بود. اين روابط در حال حاضر رو به خوبي مي رود و احتمالا با سرمايه گذاري هاي بزرگي که در کشور ما مي شود، بهتر هم مي شود، اين سرمايه گذري ها به معني شغل براي کارگران و مردم ماست. ما درباره دفاع صحبت کرديم و در اين خصوص همکاري زيادي با عربستان داريم و بخشي عمده از بودجه خود را روي دفاع قرار داده ايم. ما شاهديم که در خاورميانه چه مي گذرد و اين تصوير خوبي براي آمريکا يا هر کس ديگري نيست. بسياري چيزها در حال تغيير هستند و بسيار هم سريع تغيير کرده اند. در حال حاضر ما تقريبا صد درصد از زمين هاي تحت اشغال داعش را گرفته ايم که احتمالا شنيده ايد. ما بسيار سريع حرکت مي کنيم و کار داعش در اين بخش از دنيا در حال تمام شدن است و بايد از اين مناطق خارج شود.

ترامپ گفت از اين رو بسيار جاري خرسندي است که شما و نمايندگانتان را در اينجا داريم. بسيار ممنون هستم که اينجا آمده ايد.

بن سلمان نيز در اين ديدار گفت بسيار ممنون هستم آقاي رئيس جمهور؛ روابط آمريکا و عربستان سعودي روابطي بسيار قديمي است و ما اولين و قديمي ترين متحد آمريکا در خاورميانه هستيم که بيش از هشتاد سال از اتحاد ما مي گذرد و منافع گسترده اي از نظر اقتصادي، امنيتي و حوزه هاي مختلف وجود دارد. وضعيت روابط دو کشور نيز در حوزه هاي مختلف بسيار گسترده و عميق است و اين روابط براي اقتصاد آمريکا به معني ايجاد مستقيم و غير مستقيم فرصت هاي شغلي و نيز در عربستان است. شما درباره توافقات نظامي صحبت کرديد، در حال حاضر نيمي از اين توافقات اجرا شده اند و اجراي کامل آن چهارصد ميليارد دلار خواهد بود. برنامه ما براي اجراي اين توافقات يک ساله بود ولي در کمتر از يک سال روي داد و اين علامتي است که نشان مي دهد مي توان بسياري از مسائل را در آينده اي نزديک حل کرد و فرصت هاي بيشتري را ايجاد کرد و از تهديدهايي که کشورهاي (آمريکا وعربستان) را تهديد مي کند، رها شويم.

ترامپ گفت يکي از مسائلي که شما بسيار روي آن تاکيد داريد تهديد تروريسم و تامين مالي تروريسم است. خواه عربستان سعودي يا هر کشوري ديگري باشد، ما تامين مالي تروريسم را مطلقا تحمل نمي کنيم و در اين خصوص بسيار هم تلاش مي کنيم. ديدار دو روزه اي که من در ماه مه در عربستان داشتم و يکي از بهترين ديدارهايي بود که من و هر کس ديگري شاهدش بوديم، پنجاه و شش کشور حضور داشتند و تقريبا مي توان گفت سران همه کشورها (مسلمان) در آن حضور داشتند و ما درباره تروريسم و تامين مالي تروريسم صحبت کرديم و گفتيم که مطلقا اجازه چنين کاري نمي دهيم. اين چيزي است که باعث پايان يافتن روابط با هر کشوري مي شود.

وي افزود: همچنين ما چهارصد ميليارد دلار سرمايه گذاري کرده ايم يا خواهيم کرد که شامل شرکت هاي ما و ديگر حوزه ها خواهد بود. از اين رو مکان هاي زيادي در آمريکا هستند که از سرمايه گذاري گسترده عربستان سعودي سود مي برد. ما بهترين تجهيزات نظامي در دنيا را مي سازيم، خواه موشک باشد، هواپيما باشد يا هر چيز ديگر، کسي حتي نزديک به آنها را هم نمي سازد.

ترامپ گفت من با رئيس جمهور پوتين به صورت تلفني صحبت کردم. پيروزي اخير وي در انتخابات را به او تبريک گفتم. ما احتمالا در آينده اي نه چندان دور ديدار خواهيم کرد تا درباره مساله رقابت تسليحاتي صحبت کنيم. وي به تازگي گفته است که وارد شدن در مسابقه تسليحاتي چيز خوبي نيست و اين حرف درستي است. ما امسال هفتصد ميليارد دلار براي ارتش خود هزينه مي کنيم و براي همين از هر کشور ديگري در دنيا به مراتب قوي تر خواهيم بود. گفتگوي خوبي بود و گمان مي کنيم در آينده اي نه چندان دور درباره مسابقه تسليحاتي که در حال خارج شدن از کنترل است، صحبت کنيم ولي به هيچ کس اجازه نمي دهيم چيزي حتي نزديک به آنچه که ما داريم در اختيار داشته باشد(!). همچنين درباره اوکراين، سوريه، کره شمالي و مسائل ديگر صحبت خواهيم کرد. گمان مي کنم در آينده اي نه چندان دور با رئيس جمهور پوتين ديدار کنم.

ترامپ درباره برجام گفت بايد ببينيم چه روي مي دهد. موضوع توافق ايران بار ديگر يک ماه يه کمي آن طرف تر مطرح مي شود و مي بينيد که چه مي کنم.

وي مدعي شد: ايران با آن قسمت از دنيا و خود دنيا رفتار مناسبي نداشته است. اتفاق هاي بد زيادي در ايران روي داده است. توافق يک ماه ديگر مطرح مي شود و مي بينيد چه روي مي دهد.

خبرنگاري ديگر از بن سلمان پرسيد آيا فکر مي کنيد که رئيس جمهور بايد از توافق خارج شود؟
بن سلمان گفت ما در اين خصوص صحبت خواهيم کرد.

ترامپ: عربستان کشور ثروتمندي است و اميدواريم بخشي از اين ثروت را به آمريکا بدهد

دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا بعد از ديدار با وليعهد سعودي در نشست کابينه و هيئت همراه عربستاني گفت عربستان کشور ثروتمندي است و اميداريم بخشي از ثروت خود را با سرمايه گذاري و خريد تجهيزات نظامي به آمريکا بدهد.

ترامپ گفت روابط ما مانند هميشه محکم است و همديگر را درک مي کنيم. عربستان سعودي کشوري بسيار ثروتمند است و اميد مي رود بخشي از اين ثروت را در شکل فرصت شغلي و خريد بهترين تجهيزات نظامي در دنيا که کسي حتي نزديک به آن را نيز نمي تواند بسازد، به آمريکا بدهد. همانطور که پيشتر هم گفتم، وقتي صحبت از موشک، هواپيما و همه تجهيزات نظامي که مي شود کسي حتي از نظر کيفيت و فناوري، نزديک به تجهيزات ما را هم نمي تواند بسازد. عربستان سعودي هم از اين مساله استقبال مي کند.

رئيس جمهور آمريکا گفت ما از سرمايه گذاري هاي شما در کشورمان تقدير مي کنيم و خيلي سپاسگزاريم.

بن سلمان نيز در اين ديدار گفت ممنون آقاي رئيس جمهور؛ ما نيز همين نظر را داريم و باور داريم که فرصتي که پيش روست بسيار بزرگ است. همچنين تلاش مي کنيم فرصت هاي جديدي را نيز به دست آوريم و ديدار اعليحضرت را با فرصت هايي جديد در حوزه هاي مختلف در آينده اي جديد ايجاد کنيم.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.