پخش خودکار ویدیوی بعدی :

سعی خواهیم کرد فعالان حاضر در پیام رسان تلگرام کمترین ضرر را متحمل شوند

۷۵ بازدید
منتشر شده در

شاهد شکل گیری استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا هستیم
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت : ما در کشور شاهد شکل گیری استارتاپ ها و شرکت های نوپا هستیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، ابوالحسن فیروز آبادی در گفتگوی زنده با شبکه خبر افزود : ما در ابتدای سال 92 تقریبا فاقد شبکه تلفن همراه با قابلیت پهن باند بودیم که از آن به عنوان تلفن همراه نسل سه و چهار تعبیر می شود.
وی گفت : اکنون پوشش بسیار خوبی داریم که بیش از 80 درصد تحت پوشش تلفن های موبایل نسل سه و چهار قرار گرفته که از این نظر در کشور تحول عظیمی ایجاد شده است .
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: همچنین در حوزه اقتصادی شاهد این هستیم که در کشور کسب و کارهای زیادی در فضای مجازی شکل گرفته اند که بسیاری از آنها در نوع خود در منطقه قطعا بی نظیر هستند و در دنیا جزء شرکت های شاخص کسب و کارهای این حوزه اند .
فیروزآبادی گفت : ما شرکت هایی داریم که در منطقه مشابه آن را نداریم و در حقیقت مشابه شرکت های آمازون آمریکایی و یا شبیه شرکت علی بابای چین عمل می کنند .
وی افزود : ما در کشور اپ استوری داریم که هیچکدام از کشورهای منطقه ما ​مشابه آن را ندارند و در حقیقت در همین اپ استور در سال 96 چیزی حدود سه هزار شغل ایجاد شده است .
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت : همین طور در اکثر استانهای کشور بحث حمل و نقل دیجیتالی را داریم که اکنون اسنپ و تپسی شرکت هایی هستند که در این حوزه موفق عمل کرده اند و دهها مورد کسب و کار اقتصادی دیجیتالی در کشور شکل گرفته است .
وی افزود : ما در کشور شاهد شکل گیری استارتاپ ها و شرکت های نوپا هستیم و شرکت های نوپای ما در حال تبدیل شدن به تک شاخ هستند که تعداد این شرکت ها در کشور کم است و باید بیشتر شود .
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: توسعه اقتصاد دیجیتالی مهمترین برنامه شورای عالی فضای مجازی در سال 97 است که قرار است امسال اجرایی شود.
فیروزآبادی اضافه کرد : در جلسه هیات دولت موضوع توسعه اقتصاد دیجیتالی بررسی و مقرر شد سند اجرای اقتصاد دیجیتال به زودی تصویب شود تا برنامه وزارتخانه ها در این حوزه روشن شود و امیدواریم این فضا را بخوبی هدایت کنیم.
وی افزود: ما در این فضا مشکلاتی داریم، شاید یکی از بزرگترین مشکلات این باشد که در حوزه توسعه اقتصاد دیجیتالی در دنیا بخش خصوصی وارد عمل می شود و مداخله دولت ها معمولا بیشتر حمایت برای بسترسازی و سرعت بخشی به توسعه اقتصاد دیجیتال است و متاسفانه ما در کشورمان در این حوزه شاهد کم کاری هستیم.
فیروزآبادی تاکید کرد: ما در حوزه مقررات و قانون گذاری اقدامات خوبی انجام داده ایم و سازمان تنظیم و مقررات در کشور تاسیس شده و به موجب آن نظام ارتباطی کشور به بخش های خصوصی واگذار شده که اپراتورهای متعدد موبایل ، ثابت وکابلی هم به تبع آن در کشور شکل گرفته است اما در خصوص کسب و کارها ، حمایت از حریم خصوصی در کسب و کارهای دیجیتال و اهمیت داده که سرمایه فضای مجازی محسوب می شود هنوز مقرراتی وضع نکرده ایم.
وی ادامه داد: در کشور آمریکا که نگاه لیبرالیستی دارد نزدیک به 150 قانون و مقررات درباره فضای مجازی تصویب شده و این در حالی است که کشور ما در این حوزه متکی به قانون تجارت الکترونیک مصوب سال 82 است و نکته مهم اینکه از سال 82 تا امروز تحولات عظیمی در حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد شده است.
فیروزآبادی درباره برنامه شورای عالی فضای مجازی در سال 97 هم گفت: بیشترین تمرکز را بر ساماندهی فضای مجازی معطوف کرده ایم و براساس سند شبکه ملی اطلاعات، مقرر شده مدیریت ،امنیت و اقتصاد فضای مجازی باید ملی شود.
وی افزود: اتفاقی که در سال های گذشته افتاده این است که در کنار اقتصادهای ملی ، اقتصاد دیگری به عنوان اقتصاد عظیم یا غول پیکر هم در حال شکل گیری است که جهانی و مداخله گرانه است و سعی دارد به لحاظ منافع ملی کشورها به سایر کشورها ورود کند که براین اساس شرکت های غول آمریکایی همچون گوگل ، یاهو ، فیسبوک و مشابه این شرکت ها در جهان شکل گرفته است که البته این شرکت ها ابتدا جنبه اطلاع رسانی داشتند و به تدریج به سکوهای اقتصادی تبدیل شدند تا اقتصاد سایر کشورها را به تملک خود دربیاورند.
فیروزآبادی تصریح کرد: در حال حاضر دو تحول اقتصادی تکنولوژیک هم در جهان در حال شکل گیری است یکی زنجیره بلوکی و دیگری اینترنت اشیاء که این دو تکنولوژی متکی بر فناوری هوش مصنوعی است و براساس این فناوری همه شئونات و زندگی اجتماعی انسان ها در شبکه های اجتماعی قرار می گیرد.
وی گفت: باتوجه به اینکه شبکه های اجتماعی پیش از این انسان ها را به هم مرتبط می کردند قرار است با این تکنولوژی های جدید، اشیای خانه مثل یخچال ، گاز ، پرده ها و حتی موبایل هم به یکدیگر مرتبط شوند که براساس این تکنولوژی جدید، پول جدیدی هم به عنوان بیت کوئین در دنیا در حال شکل گیری است که کالا، خدمات و پول مجازی در اقتصاد به چرخش در می آید.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.