پخش خودکار ویدیوی بعدی :

اول درونم را اصلاح کنم تا رفتارم درست بشه؟ یا بالعکس؟

۲۰۳ بازدید
منتشر شده در

کلیپ تصویری | اول درونم را اصلاح کنم تا رفتارم درست بشه؟ یا بالعکس؟
تولید: بیان معنوی
مدت زمان: 05:46 دقیقه​​
منبع: سبک زندگی، موثرتر از آگاهی و ایمان

یک سؤال بکنم، دوستان من! برون‌دادها مهم است یا درون‌دادها؟ رفتار ناشی از چیزهایی است که در درون انسان است. درست است؟ من اول باید درونم را درست کنم تا این رفتار درست بشود؟ یا اول باید رفتار را درست کنم تا این درون درست بشود؟

بخواهی ایمان و محبت را زیاد و کم بکنی، تقویت بکنی، علاقه‌های بد را تضعیف بکنی، دو تا راه بیشتر نداری. یک آگاهی و اندیشه، دو عمل. عمل مؤثرتر از آگاهی و اندیشه است. مثلاً یکی از رفتارهای ما نگاه کردن است. شما در اثر نگاه کردن یاد می‌گیرید و در اثر نگاه کردن به یاد چیزهایی می‌افتید که نگاه شما را به یاد آن چیزها می‌اندازد. «إیّاکُم وَ النَّظرَة»؛ نگاهت را به صورت هرزه این‌طرف و آن‌طرف نیانداز. «فَإنَّها تَزرَعُ فی القَلبِ الشَّهوَة»؛ نگاه در قلبت شهوت تولید می‌کند. نه اینکه چون تو شهوتران هستی نگاه می‌کنی. نه نه برعکس است. خب آن یک ذره شهوت که هست همه دارند. نگاه را کنترل بکنی شهوت کشت و زرع نمی‌شود.

وقتی ما می‌گوییم رفتار، یعنی سبک زندگی. وقتی می‌گوییم رفتار، یعنی عادت‌ها. وقتی می‌گوییم رفتار، یعنی شیوۀ از صبح تا به شب نفس کشیدن، نگاه کردن، گوش کردن، به همه چیز! اول رفتار. از اول دبستان بچه‌ها آداب. این موقع‌ها این کار را می‌کنی، این موقع‌ها این کار را می‌کنی، این موقع‌ها این کار را می‌کنی. همه با هم رفتارها را تنظیم می‌کنیم. رفتار مهم است!

«ثُمَّ کَانَ عَاقِبَةَ الَّذِینَ أَسَاءُوا السُّوأَى أَنْ کَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَکَانُوا بِهَا یَسْتَهْزِئُونَ»؛ می‌فرماید عاقبت کسانی که رفتار بد دارند این است که «کَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ»؛ می‌گویند نه دروغ است من نمی‌توانم قبول کنم. اِ! چی شد؟ به فکرت زد! رفتار بد می‌زند به فکر. چه‌جوری رفتار می‌کنی؟ فکر با رفتار خراب می‌شود. عمل و رفتار، سبک رفتارهای آدم‌ها و زندگی کردن آدم‌ها روی قلب آدم، روی ایمان آدم، روی علاقۀ آدم، تأثیر بسیار قطعی‌ای دارند.

بسیاری از اختلاف‌نظرها ناشی از اختلاف‌نظر نیست، مال اختلاف عمل است. چون انسان یک غدّه‌ای در روح خودش دارد، هر جوری زندگی بکند آن غدّه فعال می‌شود ذهن توجیه‌گر است، آن سبک رفتار می‌شود. صهیونیست‌ها این را خیلی فهمیدند. می‌دانی چی‌کار می‌کنند؟ می‌گویند به اعتقادات تو کاری ندارم، ایمانت هم بگذار درِ کوزه آبش را بخور، هر کی را می‌خواهی بپرستی، هر دین و ایمانی می‌خواهی داشته باشی، سبک زندگی‌ات را بده من تنظیم کنم. بردۀ من هستی بعدش.

تو به چی معتقد هستی؟ به خدا. باشد، به کدام پیغمبر؟ این پیغمبر یا آن پیغمبر؟ خب مهم نیست فرق نمی‌کند. تو چقدر باهوش هستی؟ چقدر چی؟ ها! مهم نیست. چه فکری می‌کنی؟ چه جهان‌بینی‌ای داری؟ الآن صهیونیست‌ها دیگر سراغ جهان‌بینی کسی زیاد نمی‌روند. می‌روند سراغ رفتارش! این باید این ساندویچ را بخورد، این لباس را بپوشد، این موسیقی را گوش بدهد.

من با دینش کاری ندارم. می‌روم سراغ رفتارش! و یک کلاسی هم می‌گذارند؛ نه دین آزاد است، دین آزاد است. می‌دانی چرا می‌گوید دین آزاد است؟ برای اینکه از دین احساس خطر نمی‌کند. به اعتقادات تو کاری ندارد. بعد چی را رویش برنامه‌ریزی می‌کند؟ رفتارش. از سبک لباس تا موی شما تا بقیه. به رفتار تو کار دارند!

امام صادق(ع) امیرالمؤمنین علی(ع) همیشه می‌فرمودند. تا وقتی که لباست و طرز غذا خوردنت شبیه دشمن‌هایت نشود سعادتمند هستی. آنهایی که می‌خواهند تو را نابود کنند اگر لباست و غذا خوردنت را عوض کردند بیچاره هستی. رفتار مهم است! سبک زندگی مهم است. فکر با رفتار خراب می‌شود.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.