format_indent_increase حوادث
۱٬۷۳۵ ویدئو

دستگیری عاملان آتش سوزی کاخ چهلستون + فیلم های تکاندهنده

۱۳۹۳ بازدید
منتشر شده در
رکنا: کاخ قاجاری سرهنگ آباد زواره آخر هفته به آتش کشیده شد و خاطره تخریب خانه نائل اصفهان را زنده کرد.
چهار ماه پس از تخریب خانه نائل در اصفهان، این بار یک بنای قاجاری در شهر زواره آتش گرفته است. آتشی که برخی آن را عمدی می دانند. هنوز مسببان تخریب خانه ارزشمند نائل در اصفهان مشخص نشده و حالا یک بنای دیگر نیز به فهرست تخریب های عمدی این استان اضافه شد.صبح روز چهاردهم فروردین آتش به جان کاخ سرهنگ آباد زوارده افتاد. بنای تاریخی ارزشمندی که به دلیل شباهت معماری اش به چهلستون، آن را چهسلتون زواره نیز می نامند. اطلاعات اولیه نشان از احتمال عمدی بودن این آتش سوزی دارد. اتفاقی که یادآور تخریب عمدی بنای تاریخی خانه نائل در شهر اصفهان است. خانه ای مربوط به دوره صفوی که مالکیتش نیز با سازمان میراث فرهنگی بود و پس از چهار ماه هنوز علت و مسببان تخریب آن پیدا نشده اند. کاخ سرهنگ آباد اما مالکیت خصوصی داشته با این حال میراث فرهنگی از آبان سال گذشته برای حفظ آن با بودجه 500 میلیون تومان نسب به مرمت آن اقدام کرده است. آتش سوزی دو روز گذشته باعث شده ورودی چوبی زیبایی این کاخ از بین برود. آتش سوزی که به جان بنا نفوذ کرده بود و 24 ساعت پس از آنکه مسئولان میراث فرهنگی اصفهان مدعی اطفای آن شدند، دوباره شعله کشید.

دو نفر بازداشت شدند/ از آب برای اطفا استفاده نمی شود

سرهنگ عبدالرضا بافرانی،فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان درباره بررسی این پرونده گفت: با تصمیم مقامات قضایی شهرستان اردستان دو نفر ازافرادمقیم در باغ عمارت چهلستون سرهنگ آباد به عنوان مظنونان احتمالی این حادثه جهت بررسی بیشتر ماجرا بازداشت شدند.

وی همچنین درباره علت شعله ور شدن دوباره آتش گفت: به دلیل قدمت شالوده کاخ، امکان اطفاءحریق با آب مستقیم وجود نداشت و کارشناسان جهت اطفا حریق ضمن جمع آوری پوشش شیروانی فلزی سقف، صرفا باکپسول آتشنشانی به اطفا آتش پراکنده در کاخ اقدام کردند.

وی افزود: حریق اصلی صبح روزگذشته وتاظهرکاملا مهارشد،لکن با توجه به ساختارچوبی سقفهادربخشی قسمتها آتش پنهان وجوددارد. وزش بادهای شدید درمنطقه باعث شده تا در بعضی چوبهای نیم سوز سقف ها و همچنین در چوب های که توسط مرمتگران در انبارهای کاخ تجمیع شده به صورت محدوده آتش های پنهان شعله ور شود.

فرمانده یگان میراث استان گفت: در راستای مبارزه با آتش های پنهان، یگان حفاظت میراث و سایر ارگانها به صورت 24 ساعت در محدوده کاخ مستقر هستند.

با مسببان برخورد می شود

فریدون الله‌یاری مدیر‌کل میراث‌فرهنگی اصفهان نیز درباره حریق کاخ سرهنگ آباد گفت: پس از مهار آتش‌سوزی عمارت چهلستون روستای سرهنگ‌آباد در روز گذشته، امروز و در راستای بررسی ابعاد مختلف این پیشامد ناگوار، نشستی با حضور علیرضا غیور فرماندار شهرستان، عبدالرضا عرب بافرانی، فرمانده یگان حفاظت استان، مهدی زاهدی‌پور مدیر حراست اداره‌کل و جمعی از کارشناسان ارشد اداره‌کل و همچنین با حضور رئیس دادگستری شهر زواره، محمد‌رضا صدوقی مدیر میراث‌فرهنگی شهرستان و سایر مسئولان قضائی، انتظامی و آتش‌نشانی زواره در بخشداری شهرستان تشکیل شده است

وی اضافه کرد: اگرچه این بنای تاریخی دارای مالکیت خصوصی بوده، لکن با توجه به ثبت ملی این اثر تاریخی صبح امروز، اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان شکایتی را در راستای پیگیری عامل یا عاملان این واقعه ناگوار که در اولین روز کاری سال جدید کام تمام فعالان و دوستداران میراث‌فرهنگی را تلخ کرد تقدیم مقامات قضائی شهر زواره کرده است. عملیات مرمت مجموعه تاریخی کاخ سرهنگ‌آباد زواره که در روستای سرهنگ‌آباد از توابع شهر زواره و شهرستان اردستان واقع شده از نیمه اول سال 1396 با اعتباری بالغ بر 5میلیارد ریال آغاز شد و تا پایان اسفند سال گذشته ادامه یافت. سال گذشته با توجه به اینکه این مجموعه تاریخی به مدت نزدیک به یکصد سال متروک مانده بود، با توافق با مالکین که به سختی نیز حاصل شد کار مرمت با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و فاصله 40 کیلومتری روستای سرهنگ‌آباد از مرکز شهر، صرفاً با اعتبارات دولتی آغاز شده و پس از اتمام مرحله اول مرمت در پایان اسفند ماه سال گذشته پیمانکاران با نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی مجموعه را تحویل مالکان کردند.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان درخصوص تعرض صورت‌گرفته به این مجموعه تاریخی تأکید کرد: «صبح امروز گزارش‌های مردمی به یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی اصفهان حاکی از این بوده که متأسفانه با تعرض برخی افراد ناآگاه به این مجموعه تاریخی و با آتش‌افروزی، بخشی از ایوان چوبی این اثر تاریخی که در سال گذشته مرمت شده بود، طعمه حریق شد.

وی در خصوص چگونگی پیگیری این واقعه تأکید کرد: اگر چه این مجموعه مالک خصوصی دارد، لکن با توجه به ثبت ملی این اثر و منحصر‌به‌فرد بودن آن با تمام توان پیگیر این تعرض خواهیم بود و مسببان این عمل غیر فرهنگی تحویل قانون خواهند شد.

اگر مخربان خانه نائل مجازات می شدند...

حالا دومین تخریب عمدی یک بنای تاریخی ارزشمند در اصفهان طی 4 ماه گذشته رقم خورده است. بناهایی که هر کدام ویژگی های معماری ارزشمندی داشته و خانه نائل حتی کاندید ثبت جهانی بوده است. 4 ماه پس از تخریب خانه نائل هنوز مسببان این اتفاق به افکار عمومی معرفی نشدند و به سزای اعمال خود نرسیده اند. اگر سازمان میراث فرهنگی کشور، معاون میراث فرهنگی کل کشور و مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان در جریان تخریب خانه نائل به جای کوچک سازی موضوع و سپردن آن به دست زمان، با جدیت با عوامل و مسببان آن برخورد می کردند شاید حالا کاخ سرهنگ آباد طعمه حریق عمدی نمی شد. در صورتی که مسئولان سازمان میراث فرهنگی همچنان قصد برخورد جدی با متخلفان این حوزه نداشته باشند، باید در انتظار وقایع مشابه دیگری و تخریب های عمدی میراث فرهنگی بود.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.