پخش خودکار ویدیوی بعدی :

نکات مهمی که از عملیات تروریستی اهواز نمی‌دانید

۴۴۰۹ بازدید
منتشر شده در

پاسخ به 9 سؤال درباره حمله تروریستی اهواز | صبح امروز شنبه ( 31 شهریورماه) مراسم رژه هفته دفاع مقدس در سراسر ایران برگزار شد اما در مراسم رژه در اهواز، یک گروه تروریستی بسوی مردم شلیک کرد و منجر به شهادت تعدادی از نیروهای نظامی و مردم عادی شد.
1 . حمله تروریستی در کجا به وقوع پیوست؟

چند فرد مسلح حوالی ساعت 9 امروز و در ساعات ابتدایی مراسم رژه نیروهای مسلح در بلوار قدس اهواز را به رگبار بستند.

  1. حمله تروریستی چگونه صورت گرفت؟

بنابر روال موجود، نیروهای مسلح در میدان اصلی شهر در حال رژه بودند که از فاصله نسبتاً نزدیک از سمت پارک این منطقه یک تیم تروریستی در پوششی مردمی به یگان‌های رژه رونده حمله کرد. این گروه سلاح‌های خود را در پارک نزدیک رژه پنهان کرده بود.

  1. تروریست‌ها چند نفر بودند؟

تیم تروریستی حادثه امروز اهواز، 4 نفر بودند که سه تروریست در درگیری با نیروهای مسلح ایران در دم به هلاکت رسید و تروریست دیگر بر اثر شدت جراحات، در بیمارستان به هلاکت رسید.

  1. در این حادثه تروریستی چند نفر به شهادت رسیدند؟

در ساعات ابتدایی اعلام شد در جریان این حمله، جمعاً بین 8 تا 10 تن به شهادت رسیدند. اخبار اولیه همچنین از مجروحیت حدود 7 نفر در جریان این حمله تروریستی حکایت داشت. اما پس از ساعتی تعداد شهدا 15 شهید و تعداد مجروحان 16 نفر اعلام شد. برخی منابع تا این لحظه تعداد شهدای حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح اهواز را 20 تن هم اعلام کردند.

احتمال افزایش تعداد شهدا وجود دارد.

  1. در حمله تروریستی اهواز چه کسانی مورد هدف قرار گرفتند؟

اکثر شهدای این حادثه نیروهای نظامی بودند. در بین شهدا یک دختر خردسال و یک جانباز نیز حضور دارند. با وجود اینکه این حادثه به سمت جایگاه مسئولان، به دلیل واکنش سریع نیروهای امنیتی، هیچ‌یک از مسئولان حاضر در جایگاه از جمله آیت‌الله جزایری نماینده ولی ففیه در خوزستان، آیت‌الله حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و جمال عالمی نیسی فرماندار اهواز و فرماندهان ارشد نظامی آسیبی ندیدند.

  1. مهاجمان چه کسانی بودند؟

سخنگوی گروهک الاحوازیه ساعتی پس از این حادثه در گفت‌وگو با یک شبکه خبری ضدانقلاب، حمله تروریستی صبح امروز به رژه نیروهای مسلح در اهواز را بر عهده گرفت.

مقامات ایرانی اعلام کردند این حمله مستقیما توسط تروریست‌های مورد حمایت اسرائیل و آمریکا و کشورهای حامی آنها در منطقه صورت گرفته است.

گفت‌وگوی گروه تروریستی الاحوازیه با اینترنشنال

  1. مسئولان ایرانی درباره حادثه تروریستی اهواز چه گفتند؟

رئیس جمهور در پی حمله تروریستی امروز به مردم اهواز در مراسم رژه نیروهای مسلح، در تماسی تلفنی با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و غلامرضا شریعتی استاندارخوزستان، دستورات لازم را درباره بازماندگان و حادثه دیدگاه این حادثه صادر کرد. وی همچنین به وزارت اطلاعات درباره شناسایی سریع تروریست‌ها و سرشاخه‌های ارتباطی آنان و برخورد قاطع و عبرت‌آموز با مرتبطین این جنایت به وزارت اطلاعات دستورات لازم را داد.

سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جزئیات این حادثه را در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرد.

گفت‌وگوی تسنیم با سخنگوی ارشد نیروهای مسلح

ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت: تروریستهای استخدام شده، آموزش دیده و تسلیح شده و تامین شده توسط یک رژیم خارجی به اهواز حمله کردند. کودکان و خبرنگاران در میان قربانیان هستند. ایران، حامیان تروریسم در منطقه و اربابان آمریکا آنها را برای چنین حملاتی مسئول می‌داند. ایران، در دفاع از ایرانیان، قاطعانه و سریع پاسخ خواهد داد.

  1. واکنش مسئولان غیر ایرانی به حادثه تروریستی اهواز

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با ارسالی پیامی برای حسن روحانی ضمن تسلیت در خصوص جان‌باختن شهروندان ایرانی در حمله تروریستی در اهواز بر آمادگی مسکو برای همکاری با تهران در زمینه مبارزه با تروریسم تأکید کرد.

برت مک کِر سفیر انگلیس در تهران در حساب توئیتری خود نوشت: یک حمله تکان دهنده تروریستی. این حمله هر جایی اتفاق بیافتد باید محکوم شود. تمامی تسلیت ما به خانواده‌های قربانیان.

  1. واکنش رسانه‌های خبری دنیا به حادثه تروریستی اهواز چه بود؟

نوع پوشش برخی رسانه‌ها از این حادثه قابل تامل بود. بی‌بی‌سی فارسی برای حادثه تروریستی اهواز به استفاده از کلمه «حمله» بسنده کرد. العربیه، رسانه سعودی هم از لفظ «هجوم» (به‌معنای حمله) در عنوان خود استفاده کرد. رویترز هم برای خبر اهواز از واژه «attack» (به‌معنای حمله) استفاده کرده است.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.