پخش خودکار ویدیوی بعدی :

کلیپ تصویری | اولین قدم برای رسیدن به آرامش

۲۳۸ بازدید
منتشر شده در

کلیپ تصویری | اولین قدم برای رسیدن به آرامش
تولید: بیان معنوی
مدت زمان: 06:26 دقیقه​​
منبع: چگونه آسوده تر زندگی کنیم؟

متن:
هدف ما از آسوده‌تر بودن شکوفایی بسیاری از استعدادهاست که در درون انسان هست و انسان‌ها از آنها خبر ندارند وقتی که شلوغ باشد زندگی انسان روحیۀ انسان به‌هم ریخته باشد نمی‌تواند قدرت‌های خودش را کشف کند. چه انسان بخواهد به خدا برسد، چه انسان بخواهد به خودش برسد، آسودگی یک شرط بسیار لازم است.

شما یکی از جاهایی که می‌توانید ببینید به خدا مقرّب شدید یا نه میزان آسودگی خودتان را بسنجید. اگر دیدید که این آسودگی کم شده به‌هم ریخته هستی بدان که الآن از خدا دور هستی ها! آدم نزدیک به خدا اینجوری نمی‌شود که.

اولین اقدامی که انسان باید برای رسیدن به زندگی آسوده بکند چیست؟ فکر می‌کند. دوستان من! کسی فکر نکند نمی‌تواند به آرامش برسد. کسی که مدام در حال تغذیۀ سمعی بصری است، و کسی که مدام در حال حرف زدن است، این نمی‌تواند فکر کند. کسی که مدام درگیر ارتباط‌هاست نمی‌تواند فکر کند. باید برای فکر زمان گذاشت، خلوت کرد، برنامه‌ داشت، یادداشت نوشت.

یک جوانی آمده بود خیلی درگیر عواطف و دوستی شده بود توی این دوران رفاقتی که حدود پانزده شانزده هفده هجده نوزده سالگی پیش می‌آید حالا برای آدم‌ها سن‌اش بالا پایین هست. آقا من خیلی وابسته شدم به رفیقم. چی‌کار بکنم؟ هم او را دارم اذیت می‌کنم، هم او من را اذیت می‌کند. یک‌بار با من آبمیوه نمی‌خورد من اصلاً بیچاره می‌شوم. بهش می‌گفتم که دوره‌اش می‌گذرد. می‌گفت حالا من چی‌کار کنم؟! می‌گفتم دوره‌اش می‌گذرد. یعنی یک روزی می‌رسد تو خنده‌دار می‌شود این صحنه برایت. اصلاً گوش نمی‌کرد. من حالا چی‌کار بکنم؟ من الآن باید با این!

گفتم ببین روی این حرف من فکر کن. خدا شاهد است اگر می‌نشست فکر می‌کرد سر اینکه یک روزی من می‌خندم اصلاً به یک همچین چیزی که این برایم اهمیت پیدا کرده. تمام می‌شد. این رفاقت به صورت بیمارگونه از بین می‌رفت.

حالا چی برایتان مهم است رفقا؟ رویش یک کمی فکر کنید. کِی تمام می‌شود دورۀ اهمیت‌اش؟ رویش یک کمی فکر کنید. هر چیزی باشد یک روزی دیگر برایت مهم نیست. هیچ روزی نشود موقع مردنت می‌شود. موقع مردنت می‌گویی اصلاً چه اهمیت داشت؟ اصلاً من چرا یک لحظه برایش وقت گذاشتم؟ فکر کن، فقط با فکر. اگر فکر نکنی منی که این حرف را به شما می‌زنم من را می‌گیری می‌زنی ها! بیا برو بینیم بابا! مشکلات ما را حل نمی‌کند الکی می‌گوید بنشین فکر کن مشکلاتت مرتفع می‌شود. باشد فکر نکن راحت باش. چی‌کارت کنم؟ ولی فکر کنی می‌فهمی چیز مهمّی نیست که برایت مهم شده. فقط با فکر!

بدون فکر کردن، بدون درک پیچیدگی‌های عالم، آدم به جایی نمی‌رسد. بسیاری از معارف را فقط با فکر کردن می‌شود فهمید. ما از مرگ خبر داریم، فکر کنیم در موردش اثر خودش را خواهد گذاشت. باید برنامۀ فکر داشت. هر سبک زندگی‌ای هم که اجازه نمی‌داد آدم فکر کند، آن سبک زندگی را تغییرش را بدهید. سبک زندگی غلط آن زندگی‌ای است که اجازه به فکر کردن به آدم ندهد، اجازه به اندیشیدن به آدم ندهد. ما همان چیزهایی که بلد هستیم را بتوانیم رویشان فکر کنیم و اصلاً درست فکر کردن ها! از روی دست درست فکر کنندگان ببینیم به اعلی درجات رسیدیم. خدا کسی که فکر بکند را بدون روزی نمی‌گذارد. ولی کدام فکر؟! «سَبَبُ الفِکر الفَراغ»؛ اگر فراغت و آسودگی نداشته باشی بروی توی فکر رفتی توی فکر نگرانی‌ها!

به خدا خنده‌دار است ما گاهی از اوقات می‌نشینیم فکر می‌کنیم دربارۀ حل مشکلات. خدا می‌گوید الآن توی چه فکری هستی؟ مشکلاتم. مگر کارت را انجام ندادی کاری که می‌توانستی؟ آره. کاری هم که فردا باید انجام بدهی که می‌دانی چیست؟ می‌گوید آره. خب پس دیگر چرا فکر می‌کنی؟ بقیه‌اش را به من بسپار. من منشی‌ات هستم. خدا می‌گوید! من منشی‌ تو هستم!

شما یکی از جاهایی که می‌توانید ببینید به خدا مقرّب شدید یا نه میزان آسودگی خودتان را بسنجید. اگر دیدید که این آسودگی کم شده به‌هم ریخته هستی بدان که الآن از خدا دور هستی ها! آدم نزدیک به خدا اینجوری نمی‌شود که. «إنَّ صاحبَ الدّین فَکَّرَ فَعَلَتهُ السَّکینَة»؛ صاحب دین آدم دیندار فکر می‌کند، بعد به آرامش می‌رسد.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.