پخش خودکار ویدیوی بعدی :

ماجرای تماس تلفنی مشکوک با خانواده قربانیان حادثه نفتکش سانچی ! / تعدادی از خدمه کشتی زنده هستند ؟

۳۴۸۶ بازدید
منتشر شده در
با گذشت بیش از یک سال از حادثه "سانچی"، خانواده تعدادی از خدمه کشتی با مراجعه به دستگاه‌های مرتبط با پیگیری حادثه با ارائه مدارکی اعلام کردند که تعدادی از خدمه کشتی زنده هستند و قبل از انفجار با قایق نجات خود را از کشتی خارج کرده‌اند. آنها مدعی هستند که خدمه از منطقه‌ای در اقیانوس آرام با آنها تماس گرفته و در تلاش بودند تا زنده بودن خود را اعلام کنند.

پدر سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ از جمله خانواده‌هایی است که هنوز مرگ فرزندش را قبول نکرده و می‌گوید: پسرم زنده است و قبل از انفجار از کشتی خارج شده بود.
وی به جام‌جم می‌گوید: علاوه بر پسرم دو عضو دیگر خانواده‌ام نیز سوار نفتکش سانچی بودند. در این یک سال از ما خواستند گواهی فوت را امضا کنیم اما قبول نکردیم. البته بعضی خانواده‌ها با دلایلی که خودشان داشتند، نامه را امضاء کرده و جان باختن عزیزان خود را قبول کردند اما 12 خانواده این را قبول ندارند.
عبداللهی دلایل شرکت ملی نفتکش را قبول ندارد و ادامه می‌دهد: جعبه سیاه، عکس و فیلم‌های نفتکش و فیلمی که چینی‌ها از روی کشتی گرفتند، مستندات شرکت ملی نفتکش برای شهادت تمام سرنشینان نفتکش است. ما این دلایل را قبول نداریم و مستند نمی‌دانیم. حالا ما چهار دلیل داریم که نشان می‌دهد تعدادی از سرنشینان سانچی زنده هستند. دلیل اول ما صدای ضبط شده کاپیتان در جعبه سیاه است. او می‌گوید: آتش را نمی‌توان کاری کرد. قایق نجات را آماده کنید. بعد با زبان انگلیسی می‌گوید: برو. برو
مدرک دوم، عکس بازوی قایق نجات سمت راست است. اهرم پایین است و نشان می‌دهد قایق را به آب انداخته‌اند. می‌گویند حرارت، اهرم را پایین آورده و قایق را سوزانده است. اگر این حرف را قبول کنیم، خم شدن اهرم بر اثر حرارت منطقه‌ای نمی‌شود و کل اهرم را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. گفتیم شما مستندات خود را درباره ذوب شدن قایق ارائه دهید که گفتند، نداریم.
وی با اشاره به دلیل سوم گفت: چینی‌ها وارد کشتی شده و قسمت‌های مختلف از جمله کابین کاپیتان را گشتند اما چیزی پیدا نکردند، فقط پیکر دو نفر از خدمه را پیدا کردند که ابتدا اعلام کردند از دانشجویان هستند و بعد معلوم شد این ادعا هم درست نبوده است.
عبداللهی در ادامه به نکته‌ای اشاره کرد که ده ماه آن را رسانه‌ای نکرده بودند. وی می‌گوید: از اردیبهشت امسال تا یک ماه قبل تماس‌های مکرر از خارج با خانواده حدود 13 نفر از خدمه سانچی گرفته می‌شد. ما موضوع را اعلام کردیم اما گفتند کار افراد خرابکار است. چطور ممکن است آنها به شماره تماس این تعداد از خانواده‌ ها دسترسی داشته باشند. مادر یکی از خدمه وقتی به تماس پاسخ می‌دهد، فردی ایرانی از آن سوی خط می‌گوید ما زنده‌ایم. این مادر آن‌قدر شوکه می‌شود که تشخیص این‌که صدای پسرش بوده یا نه برایش سخت می‌شود. با من تماسی گرفته نشده بود اما با دامادمان تماس گرفته بودند. پسرم قبل از سفر مدتی در خانه دامادمان بود. این تماس‌ها، یکی از دلایل ما برای زنده بودن فرزندانمان است.
وی در پایان از شرکت ملی نفتکش ایران گلایه می‌کند و می‌گوید: زیر دریایی روسی با وزن سنگین‌تر از سانچی از عمق دریا خارج شد اما آیا نمی‌توانند سانچی را خارج کنند؟ شرکت‌هایی هستند که می‌توانند اما با آنها صحبت نمی‌شود. اگر نمی‌توانند نفتکش را خارج کنند، قسمت عقب کشتی که می‌گویند خدمه آنجا بوده را برش بدهند و جست‌وجو کنند. اگر پیکر خدمه پیدا شد، ما حرفشان را قبول می‌کنیم.
فیلیم بیم و امید خانواده‌های دریانوردان نفتکش ایرانی

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.