پخش خودکار ویدیوی بعدی :

آخوندی : از هر گونه رنج به مردم پوزش می‌خواهم

۴۱۸ بازدید
منتشر شده در

عباس آخوندی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند) مجلس شورای اسلامی، در دفاع از خود در جریان بررسی استیضاحش اظهار داشت: به واقع تمام زندگی انسان ایمان و عمل صالح است که خارج از این حیات انسانی بی‌معنی است، بنده برای سومین بار است که برای استیضاح به صحن مجلس می‌آیم و پیش از این چهار بار برای پاسخ به سوال نمایندگان در صحن علنی حضور داشتم.
وی ادامه داد: در چند بار گذشته توضیحات بنده برای نمایندگان قانع کننده بود و محبت کردید توضیحات بنده را پذیرفتید، این بار نیز بر مبنای آمار، اطلاعات و توضیحات آنچه را در وزارتخانه اتفاق افتاده است ارائه می‌کنم تا شاید مورد عنایت قرار گیرد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه همواره از فضای پرسش و پاسخ لذت می‌برم، گفت: واقعیت این است که مردم‌سالاری یعنی همواره نمایندگان مردم پرسشگر باشند و مسئولان موظفند به سوالات پاسخ دهند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به دلیل سقوط هواپیمای دنا استیضاح او کلید خورده است، گفت: وظیفه دارم به خانواده جانباختگان حادثه هواپیمایی دنا و مردم تسلیت بگویم و بابت تمام کاستی‌ها و کمبودها از تمام ملت عزیز پوزش بخواهم، واقعیت این است که در فرودگاه یاسوج پیش از این 30 میلیارد تومان هزینه کرده بودیم تا در دهه فجر آن را افتتاح کنیم اما شوربختانه چنین اتفاقی رخ داد.
آخوندی با اشاره به روند توضیحاتش در استیضاح بیان داشت: در ابتدا مروری بر حوادث اخیر و اینکه چرا تاب‌آوری حمل و نقل ایران در برابر حوادث ضعیف است و چرا تجهیزات و عملیات نگهداری و نوسازی ناوگان‌ها با مشکل مواجه است و نحوه جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و در نهایت مسائل اقتصاد کلان کشور اشاره‌ای خواهم کرد.
وی ادامه داد: بی‌شک حوادث اخیر نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کرده است چرا که چیزی عزیزتر از رفاه و آسایش مردم وجود ندارد، بنابراین نمی‌خواهم توجیه و فرافکنی کنم و قبل از هر چیز به عنوان بالاترین مسئول حمل و نقل کشور از هر گونه رنج به مردم پوزش می‌خواهم و بی‌گمان هیچ کار دستگاه اجرایی بی‌کاستی نیست و پوزش‌ خواستن از مردم برای مسئولان افتخارآور است.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه نگاه فرایندی به مسائل دارد، اظهار داشت: باید بتوانیم اطلاعات را به شکل دقیق و درست در اختیار مردم قرار دهیم بنابراین باید اذعان کرد که حمل و نقل کشور دارای شبکه پیچیده‌ای است چرا که از تولید‌کننده، مسئولان ساخت و زیرساخت‌ها، راننده، پلیس، سازمان امداد و هلال احمر درگیر ایمنی و حمل و نقل امن هستند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: بنابراین زمانی که از سانحه صحبت می‌کنیم از مجموعه عواملی حرف می‌زنیم بنابراین وظیفه داریم نگاه فرایندی داشته باشیم و اطلاعات را بدون تغییر در اختیار قرار دهیم.
آخوندی با اشاره به بارش برف در بهمن ماه که آقای آزادی خواه نیز به آن اشاره کرده بود، گفت: در حوزه تهران 32 سانتیمتر برف باریده بود و دمای هوا منفی 8 درجه، در منطقه فرودگاه امام خمینی 70 سانتیمتر برف و منفی 12 درجه، در منطقه کرج 32 سانتیمتر برف با دمای منفی 13 درجه داشتیم، آیا در چنین شرایطی می‌توانستیم جاده‌ها و فرودگاه‌ها را در شرایط عملیاتی قرار دهیم؟
وی اظهار داشت: در دو ماه گذشته آمار کشورهای دیگر را از رسانه ملی گرفتم که نشان می‌دهد در تمام کشورهای اروپایی، امریکایی، ژاپن و کشورهای بسیار پیشرفته با برف کمتر و سرمای کمتر حوادثی را تجربه و پروازهای آنها لغو شد.
وزیر راه ادامه داد: ما می توانیم با همه صحبت و مشارکت کنیم که در موضوعات نظیر راهداری، دریا و راه آهن منابع بالاتری بگذاریم که کمتر دچار مشکل شویم و این در حالی است که طول راه های منتهی به تهران 900 کیلومتر است و حداقل 500 نفر نیروی انسانی و 200 دستگاه برف روب و نمک پاش نیاز داریم اما کل دستگاه نمک پاش که ما در اختیار داریم 42دستگاه در حوزه تهران با عمر25 سال است.
آخوندی افزود: تصور می‌کنید ما می توانیم با این میزان دستگاه عملکرد 100 درصدی داشته باشیم بنابراین مشخص است که کاستی در این راستا وجود دارد و این درحالی است که میزان راه های کشور هم اکنون به 217 هزار کیلومتر طبق استاندارد جهانی رسیده است و اگر بخواهیم این میزان راه را نگهداری کنیم، می بایست سالی حدود 10 هزار میلیارد تومان پول راه داری داشته باشیم.
وی ادامه داد:کل اعتبارما در بهترین حالت 2000 میلیارد تومان در راهداری است وهمه ما علاقه مندیم که بهترین وضع را داشته باشیم اما آیا اختصاص تخصیص منابع بیش از این میزان وجوددارد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: مگر شما تصویب نکردید که از محل ماده 70 سالانه در حدود 500میلیارد تومان برای راه داری اختصاص یابد اما اختصاص در این راستا از سال 94 تا سال 96 به میزان صفر درصد بوده و این در حالی است که دوستان عزیز این واقعیت اعتبار ایران است و ما با این شرایط داریم کارمی کنیم.
آخوندی تصریح کرد: 8000 نفر از کارگران راهدار زحمتکش سه ماه حقوق نگرفته بودند و در این شرایط بسیار سخت سه ماه نیز کارگران نگهداری ریل حقوق نگرفته بودند و همه ما در یک کشتی نشته ایم.
وی ادامه داد: مگر کسی می تواند راه تهران - کرج را ببندد و ما ساعت 12 شب که راه تهران – قم را بستیم ، 6کیلومتر صف در تهران ایجاد شد و برای مثال مگر می توان 80هزار خودرو را در تهران نگه داشت و اجازه نداد از تهران خارج شوند و اگر بخواهیم واقع نگر باشیم اداره این مسائل کار بسیاری دشواری است.
وزیر راه تصریح کرد: زمانی که اتفاقی به وقوع می پیوند که این اتفاق بزرگ تر از توان دستگاه اجرایی است، قائدتا قهر طبیعی برما غلبه می کند و این در حالی است که کسی هست که در حادثه هوایی بگوید که هیچ چیز مهم تر از ایمنی نیست زیرا ایمنی در مسأله هوایی اصلی ترین مسأله است.
آخوندی افزود: دید ما در فرودگاه مهرآباد کمتر از300 متر و دید ما در فرودگاه امام (ره) به حدود 100متر می رسد اما برای پرواز حداقل 500 متر دید می خواهیم و برای نشستن 800 متر دید می خواهیم و این در حالی است که ما اگر موضوع یخبندان را نیز کنار بگذاریم باور کنید که امکان عملیاتی کردن وجود نداشت.
وزیر راه و شهرسازی درباره حادثه اخیر سقوط هواپیمای تهران – یاسوج، توضیح داد: در این حادثه چند نکته حایز اهمیت است، نخست اینکه چرا چنین اتفاقی روی داد؛ همانطور که در قانون آمده است پس از وقوع هر حادثه‌ای باید ستاد رسیدگی به سانحه تشکیل شود که اولین اقدام در وزارت راه و شهرسازی نیز همین مسأله بود بنابراین تا مشخص شدن نظر ستاد رسیدگی به سانحه باید منتظر ماند و پس از آن در مورد افراد یا نهادهایی که در این خصوص قصور داشته‌اند تصمیم‌گیری یا اظهار نظر کرد و هر اظهار نظری که پیش از گزارش رسمی و قطعی ستاد رسیدگی به سانحه باشد خلاف قانون است.
وی تصریح کرد: ستاد رسیدگی به سانحه کوچک‌ترین اطلاعات را نه از شما نمایندگان مجلس بلکه از مردم پنهان نمی‌کند و جزئیات مسائل را هر آنچه اتفاق افتاده است بر اساس اطلاعات فرودگاه به طور شفاف و کامل منتشر خواهد کرد چرا که اگر بخواهیم ایمنی مناسبی داشته باشیم باید اطلاعات را در اختیار همگان قرار دهیم.
آخوندی عنوان کرد: پیش از محکومیت هر کس باید اطلاعات ستاد رسیدگی به سانحه منتشر شود و هر کس در این زمینه چه بنده به عنوان وزیر راه و شهرسازی و چه سازمان هواپیمایی کشوری قصور داشته باشد باید در برابر مردم پاسخگو باشد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم رابطه سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های عملیاتی هوانوردی را به رابطه خودروهای در حال تردد در جاده‌های کشور و پلیس راهنمایی و رانندگی تشبیه کرد و گفت: چنانچه حادثه‌ای در جاده‌ها رخ دهد آیا شما پلیس را مقصر می‌دانید؟ سازمان هواپیمایی کشوری پلیس هوایی کشور است و اگر اتفاقی بیفتد باید به پلیس که نقش کنترل‌کننده مقررات را دارد اعتماد داشته باشید و این نکته، نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: سازمان هواپیمایی کشوری دارای هیچ نفعی برای اینکه گزارش ستاد رسیدگی به سانحه خدشه یا انحراف داشته باشد، نیست و این سازمان یک سازمان وضع کننده مقررات و پلیس صنعت هوانوردی است.
وی اضافه کرد: در بعد مسائل اخلاقی نیز باید به دو نکته اشاره کنم که پس از وقوع حادثه اولین اقدام بنده تشکیل ستاد رسیدگی به سانحه و حضور فیزیکی در منطقه حادثه بود. در همان شرایط سخت جوی کل منطقه به صورت هوابرد رسیدگی و بازرسی شد و پس از این بازرسی میدانی از کلیه خانواده‌های حادثه دیده و غم‌دیده دلجویی به عمل آمد و این حداقل کاری بود که ما می‌توانستیم انجام دهیم.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.