پخش خودکار ویدیوی بعدی :

فیلم کامل نگاه یک با حضور دکتر حسین امیرعبداللهیان درباره توقف برجام

۴۰۹ بازدید
منتشر شده در
  • cloud_download

    دانلود

  • comment ۰

    دیدگاه

  • ۰

    نمی پسندم

  • می پسندم

امیر عبداللهیان با حضور در برنامه " نگاه یک" با اشاره به اینکه منطقه ما در مقطع کنونی در شرایط خیلی خاص و حساس قرار گرفته است، افزود: بخشی از آن به رفتار غیر عقلایی کاخ سفید و آقای ترامپ و تیم تندروهای پیرامون او بر می گردد و بخشی هم به رفتار دور از محاسبات همسایگی و در حوزه منطقه غرب آسیا و اقدامات و اظهارنظرهای مقامات کشورهایی مانند عربستان سعودی بر می گردد.
وی ادامه داد: آنچه که موجب شده است ترافیکی از رفت و آمدهای دیپلماتیک را شاهد باشیم بر می گردد به تصمیم دقیق، سنجیده و خویشتندارانه پس از تحمل یک سال قول های بدون عمل غربی ها در عمل کردن به توافق برجام است.
عبداللهیان اضافه کرد: تا یک سال گذشته، غربی ها فکر می کردند ما به برجام پایبند می مانیم و نسبت به مزایای برجام بهره مند نمی شویم و خویشتنداری و به وعده های آن ها توجه می کنیم اما پس از تصمیم درست، دقیق و سنجیده ای که نظام گرفت و شورای عالی امنیت ملی آن را به عنوان مصوبه ابلاغ کرد و در قالب نامه رئیس جمهور و مذاکرات وزیر خارجه، مطرح شده، یک شوک جدی به اروپایی ها و غربی ها وارد کرد.
وی ادامه داد: آنها تصور می کردند به قدری ما را در محاصره تحریم ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی و جنگ روانی و اقتصادی قرار دادند که جمهوری اسلامی ایران وارد گام های عملی نخواهد شد.
عبداللهیان افزود: یکی از نتایج ملموس اتخاذ تصمیمات عقلایی و در عین حال، عملی است که آن ها را وادار به این کرده که واکنش هایی را داشته باشند و تلاش های جدید را آغاز کنند.
وی درباره پیام و هدف رفت و آمدهای اخیر ژاپن و اروپایی ها و بقیه به کشورمان گفت: کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در سیاست های تبلیغاتی، رسانه ای و مواضع سیاسی خود با صدای بلند مخالفت خود را با خروج آمریکا از برجام اعلام می کنند اما در سیاست های عملی خود تفاوت فاحشی با رفتار آمریکایی ها ندارند هر چند در حوزه تحریم ها به طور رسمی اعلام نکردند که با آمریکا همراهی می کنیم اما در عمل همان کار را انجام می دهند.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: رفت و آمد این هیئت ها در چند حوزه پیام دارد یکی اینکه بر پایبندی به مناسبات دوجانبه و همکاری ها و روابط تاریخی جمهوری اسلامی ایران با خود تاکید می کنند همچنین عمده آن ها مستقیم یا غیر مستقیم حامل پیام هایی از سوی ترامپ و آمریکا هستند و این مسئله به قدری شدید است که حتی فردی مانند محمدبن سلمان هم از کانال هایی از طریق برخی از کشورها و شخصیت های منطقه در انتقال این پیام ها نقش دارد و به ایران توصیه می کند که آمریکایی ها جدی هستند و ایرانی ها بپذیرند و با آمریکایی ها مذاکره کنند تا در منطقه جنگی اتفاق نیفتد.
عبداللهیان افزود: برآیند خواستار آمریکایی ها این است که آن ها در این پیام سعی می کنند ترس از جنگ را در مذاکرات، بزرگ کنند و آن را به صورتی جدی القاء کنند همچنین بر این مسئله تمرکز دارند که اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد در پایان 60 روز گام های بعدی را بردارد به نفع ایران نیست همچنین تنها راه نجات و راه حل ، مذاکره مستقیم با آمریکا و ارتباط تلفنی جمهوری اسلامی ایران با شخص آقای ترامپ است و روی این موضوع مانور می دهند که اگر با آمریکا مذاکره کنند چه مزایای اقتصادی بزرگی شامل حال ایران می شود.
عبداللهیان افزود: ایران با جمعیت 80 میلیونی بازار بزرگی است و آقای ترامپ نمی تواند در دراز مدت این تحریم ها و فشار را حفظ کند به گونه ای که آمریکا و متحدان او ضرر نکنند.
وی اضافه کرد: بخشی از انجام ندادن تعهدهای اروپا در قالب برجام به نتوانستن آن ها و بخشی هم به نخواستن آن ها بر می گردد .
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: امارات و عربستان گفتند کاهش صادرات نفت ایران را تامین می کنیم اما با سیاست های غلط خود وضعیتی را ایجاد کردند که خلیج فارس جولانگاه دشمنان منطقه شده است تا نگذارند امنیت صادرات نفت تامین شود.
عبداللهیان افزود: اروپایی ها در یکسال گذشته ضمن اینکه سعی کردند روابطه خود با جمهوری اسلامی ایران را متوازن نگه دارند در موضوع و تعهدات برجام، تعارض راهبردی در اظهارات و رفتار خود دارند. از یک طرف آن ها به ما می گویند در برجام بمانید و به تعهدات خود پایبند باشید و از طرف دیگر می گویند ما در مقابل آمریکا ضعیف هستیم و نمی توانیم.
وی با اشاره به برخی کارشکنی های طرف های برجام در مذاکرات قبلی، افزود: ما یک سال به اروپایی ها مهلت دادیم تا تعهدات خود در برجام را اجرا کنند اما رفتار آنها سیاست متعارض بود .
عبداللهیان اضافه کرد: اقدام ایران در توقف پله ای مواردی در برجام و دادن مهلت 60 روزه به اروپایی ها، دقیق و سنجیده است و هر قدر تصمیمات ما در چارچوب حکمت و مصلحت نظام عملیاتی شود آن ها از خواب خرگوشی خود بیدار می شوند.
وی درباره سفر"آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: سیاست ترامپ درکاخ سفید در قبال کشورهایی که به نوعی فکر می کنند سیاست آن ها با کاخ سفید زاویه دارد، مبنی بر تهدید، اعمال فشار و وادار کردن طرف مقابل به مذاکره است. این موضوع را در کره شمالی، ونزوئلا و چین و ایران هم می بینیم و آمریکایی ها در بخش ارسال پیام از لایه ها و سطوح مختلف استفاده می کنند.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: روابط دیپلماتیک ما با ژاپن قدمت 90 ساله دارد و مثبت است و اینکه آقای ترامپ از آقای"آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن می خواهد که به ایران سفر کند می خواهد از همه کارت های خود استفاده کند و ایران را به پای میز مذاکره بیاوردزیرا برای او برنده شدن در انتخابات 2020 مهم است.
عبداللهیان ادامه داد: ترامپ وقت ندارد و در حال از دست دادن زمان است و می خواهد به دنیا بگوید که من ایرانی ها را به پای میز مذاکره آوردم اما نمی فهمد که با زبان زور و چکش نمی تواند کشور و ملتی مثل ایران را به پای میز مذاکره بیاورد.

Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی

امیرعبداللهیان: سابقه رفتار امریکا با ایران فقط دشمنی است

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: سابقه رفتار امریکا با ملت ایران چه پیش از انقلاب اسلامی چه پس از آن فقط دشمنی بوده است.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه در ایران کسی مخالف وجود رابطه طبیعی، توأم با احترام، درک و تأمین منافع متقابل با امریکا نیست، افزود: اما امریکا همیشه در پی ایجاد رابطه گرگ و میش با ایران بوده است.
وی با اشاره به نامه ای که نخست وزیر ژاپن از طرف ترامپ برای مسئولان کشورمان آورده بود گفت: در دنیای سیاست رفتار تعیین کننده است و اگر ترامپ مختصر عقلی داشت پیش از طرح مذاکرات صادقانه دستکم برای شش ماه همه تحریم ها را کنار می گذاشت.
امیرعبداللهیان افزود: در سال 2003 میلادی امریکایی ها با 170 هزار نظامی عراق را اشغال کردند و اکنون در سال 2019 میلادی پایتخت عراق در تابستان ها روزانه فقط شش ساعت برق دارد.
وی گفت: امریکا با عراق چه کرده است که ما بخواهیم با امریکایی ها مذاکره کنیم.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه می گویند کشورهای عربی که رابطه خوبی با غربی ها دارند وضع معیشت مردم آنها در سطح بالاست نادرست است و اختلافات طبقاتی بسیار زیادی در این کشورها وجود دارد.
امیرعبداللهیان گفت: این کشورها معمولاً جمعیتی بین 300 هزار تا یک میلیون نفر دارند و اروپایی ها و امریکایی ها همه نفت آنها را می برند و دو تا سه درصد پول آن را به این کشورها می پردازند.
وی افزود: 10 سال پیش امارات به غربی ها فشار آورد که به دلیل وجود نیروگاه اتمی بوشهر باید در امارات نیز نیروگاه اتمی وجود داشته باشد و بر این اساس با فرانسه قرارداد بست اما فرانسوی ها پیش از اجرای قرارداد به اماراتی ها گفتند برای حفاظت از نیروگاه اتمی باید در کشورتان پایگاه نظامی داشته باشید.
امیرعبداللهیان گفت: فرانسوی ها در همان زمان پایگاه نظامی در امارات ایجاد کردند اما تا کنون قرارداد ساخت نیروگاه اتمی فقط روی کاغذ مانده است.
وی افزود: اینکه امریکایی ها دست و پا می زنند بر ضد جمهوری اسلامی ایران بر اساس حوادث اخیری که برای نفتکش ها روی داده است اجماع جهانی تشکیل دهند کار مشکلی است و رئیس جمهور امریکا نیز برای این مسأله زمان ندارد زیرا دوره آن رو به پایان است.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: اتفاقات برای نفتکش ها شرایط منطقه برای صادرات نفت را ناامن کرده است و بر این اساس اتهاماتی بر ضد ایران زده می شود اما مشخص است چه کسی از این اتفاقات استفاده می کند.
امیرعبداللهیان افزود: کسانی که برای نفتکش ها حادثه ایجاد کردند می خواستند نخست وزیر ژاپن با ذهنی مخدوش و ناراحت ایران را ترک کند اما چنان رفتار محترمانه و منطقی با نخست وزیر ژاپن شد که وی با ذهنی آرام و منطقی ایران را ترک کرد.
وی گفت: ذهن های فسیل شده در امریکا مانند جان بولتون فکر می کنند هنوز دهه 70 میلادی است که با عبور یک ناو حکومت یک کشور جنوبی خلیج فارس تغییر کند.
امیرعبداللهیان افزود: اکنون ترامپ توانایی ای ندارد که بتواند جنگی را راه بیندازد و اساساً در پی جنگ نیست و فقط می خواهد با تهدید ایران را پای میز مذاکره بیاورد و از ما امتیاز بگیرد.
وی گفت: نیروهای مسلح کشور چنان توانمندی ایجاد کرده اند که همه مردم با سلایق گوناگون به این توانایی ها اطمینان دارند و زمانی که به آنها گفته می شود امریکا می خواهد حمله کند فقط می خندند.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال نودمین سال سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن و روابط ما با ژاپن تعریف شده و مثبت است افزود: با توجه به جایگاهی که نخست وزیر ژاپن در آسیا دارد، امریکا وی را به ایران می فرستد تا از همه کارهای خود برای کشاندن کشورمان به پای میز مذاکره استفاده کند زیرا رئیس جمهور امریکا به پیروزی در انتخابات 2020 نیاز دارد.
امیرعبداللهیان گفت: رئیس جمهور امریکا اشتباهات فراوانی را درباره ایران مرتکب شده است و می خواهد از تحریم هایی که بر ضد ما ایجاد کرده است برای پیروزی در انتخابات استفاده کند.
وی افزود: امریکا نمی داند نمی تواند با زبان زور ایران را پای میز مذاکره بازگرداند.
امیرعبداللهیان گفت: ادامه این مسیر به وسیله ترامپ، امریکا و متحدان وی را دچار ضررهای بسیار کرده است.
وی افزود: اگر رئیس جمهور امریکا بخواهد از اقدام هایی که بر ضد کشورمان انجام داده است نیز بازگردد باز هم برای وی شکست محسوب می شود.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: البته بسیاری آرزو دارند ترامپ در انتخابات آینده امریکا رأی نیاورد زیرا همه در حال ضرر کردن هستند.
امیرعبداللهیان افزود: اکنون کشورهایی که به نفت ایران وابسته بودند مجبورند بر اثر تحریم های امریکا پالایشگاه های خود را تغییر دهند و نفت سبک دیگر کشورها را جایگزین سنگین ایران کنند.
وی گفت: در سال 86 مذاکره ای بین ایران، عراق و امریکا به درخواست مقامات عراقی که ماه ها از ایران درخواست داشتند برای کمک به آنها با امریکایی های اشغالگر عراق مذاکره کنیم انجام شد.
امیرعبداللهیان افزود: دلیل درخواست عراقی ها از ایران نیز این بود که آنها می گفتند پس از صدام در شرایطی قرار گرفته ایم که همسایه های ما ضد عراق جدید هستند و فقط جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده دارد و می تواند به عراق کمک کند.
وی گفت: گروهی متشکل از حسن کاظمی قمی سفیر وقت ایران در عراق، آقای امیری و بنده مسئول مذاکره سه جانبه با امریکا و عراق شدیم و سردار قاسم سلیمانی نیز مسئول پرونده بود.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن زمان نیز گفت به امریکایی ها اعتماد ندارم و تیم مذاکره کننده باید دقیق و صریح مذاکره کنند.
امیرعبداللهیان گفت: امریکا می خواهد در مذاکرات همه چیز به دست آورد و اگر به منافع خود نرسد میز مذاکره را واژگون خواهد کرد.
وی افزود: امریکایی ها در دور نخست مذاکرات سه جانبه به ما پیام دادند که عراقی ها را از مذاکرات بیرون کنیم و دو جانبه درباره عراق تصمیم بگیریم و این تصمیم را به عراقی ها دیکته کنند و این خباثت امریکایی ها را می رساند.
امیرعبداللهیان گفت: این در حالی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند مذاکرات باید در حضور عراقی ها انجام شود زیرا این مذاکرات فقط درباره عراق است.
وی افزود: امریکا می خواست موضوع مذاکره و نتیجه آن را خودش تعیین کند اما در سه دور مذاکرات فهمیدند نمی توانند با جمهوری اسلامی ایران این طور مذاکره کنند بنابراین میز مذاکرات را ترک کرد.
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات مستدل، عقلانی و از موضع قدرت بود و عراقی ها می دیدند امریکایی ها پاسخی برای مذاکرات منطقی ما ندارند.
امیرعبداللهیان افزود: اهداف امریکایی ها از این مذاکرات این بود که می خواستند گروه های شیعه را از عرصه سیاسی عراق با برچسب تروریست بودن حذف کنند.
وی گفت: اگر اوباما نیز اکنون روی کار بود رفتارش تفاوت چندانی با ترامپ نداشت اما تفاوت ترامپ با اوباما این بود که وی بخشی از آن چه را که پشت پرده وجود داشت روی صحنه ریخت.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.