پخش خودکار ویدیوی بعدی :

قیام علیه استاندارد

۱۱۹۷ بازدید
منتشر شده در

در مکتب پروردگار عالم در نزد خداوند متعال، فرآیند مهم است یا استاندارد؟ به خدا قسم نود و نه درصد فرآیند مهم است، یک درصد استاندارد.

ما باید ببینیم که آدمی که ما به دست می‌آوریم آدم منظّمی هست یا نه. این یعنی استانداردسازی. درست است؟ ولی فرآیند را بخواهی بهش توجّه کنی به چه دلیل منظّم شده؟ آقا این آقا شعر گفتند، شعرشان هم خوب است. خب شما چه‌جوری این شعر را گفتی؟ هیچی پای منقل بودیم با بچه‌ها و اینها. آها! عجب فرآیندی داشته لامصّب. آخر اینکه، می‌گوید ما فرآیندمان اینجوری است.

آقا شما چرا؟ شما هم شعر خوبی گفتی، شما چرا؟ هیچی رفته بودم جلسۀ روضه آمدم بیرون قصه‌ای از اباالفضل العباس شنیدم، اصلاً از این دنیا رفتم بیرون. آنجا یک شعر گفتم برگشتم. برای خدا می‌گوید ببین آن شعر مهم نیست، اینکه این شعر را تو کجا گفتی چه‌جوری گفتی چی مصرف کردی؟ پای کدام منقل نشستی؟ چی آتشت زده؟ آتش قلیان بود یا آتش؟ این این مهم است برای من.

آقا بالاخره شعر گفتن برای اسلام ثواب دارد یا نه؟ بله کلاً که شعر ثواب دارد شعر بگویی برای اهل‌بیت ثواب دارد. پس استاندارد را قبول داری؟ باید یک شعر خوب باشد زیبایی داشته باشد اینها. خب بله ما که اِ! من که به شما گفتم یک درصد اهمیت دارد. یک درصد اهمیت دارد یعنی اهمیت ندارد؟ یعنی اهمیت دارد. من چی‌کار کنم آن فرآیند خیلی مهم‌تر است.

آقا حتّی گناه کرد کسی، درست است؟ بد است دیگر، حاج آقا دیگر گناه بد است دیگر حرف نمی‌خواهد بزنی. گناه بد است حرف نزن! آقا اِ! بگذار صحبت داریم می‌کنیم دیگر. برای چی این گناه را کردی؟ برای چی؟ بگو به من. اگر به این دلیل گناه را کرده باشی یک چوب به تو می‌زند خدا. اگر به این دلیل باشد دو چوب می‌زند. امّا به آن یکی دلیل باشد سه تا چوب می‌زند. امّا به آن یکی دلیل باشد هزار تا شلّاق باید بخوری. امّا به آن یکی دلیل باشد خدا الهی نابودت بکند. به آن یکی دلیل باشد نه آن می‌بخشدت خدا، برو نمی‌خواهد عذرخواهی کنی.

گاهی اصلاً خدا ضدّ استاندارد است. ضدّ استاندارد. قیام می‌کند علیه استاندارد. ببین اینجوری، می‌فرماید هر کسی بدعتی در دین بگذارد خشوع‌اش در نماز بیشتر می‌شود. اَی لامصّب! من دیدم تو توی نماز چه گریه‌ای می‌کنی چه حالی می‌کنی نگو ای حرام لقمه! بدعت گذاشتی توی دین؟! بابا دیگر نمازش را نگو دیگر، این دیگر نمازش که با خشوع است. غلط کرده از طریق بدعت گذاشتن در دین خشوع‌اش را در نماز بالا برده. بعضی از اوقات خدا شاهد است آدم باید نتیجه را ول کند.

می‌دانید گاهی از اوقات خدا می‌زند توی مخ نتایج ما؟ یعنی شما، «عَرَفتُ الله بِفَسخِ العزائم»؛ اصلاً می‌آید برنامه‌های ما را به هم می‌زند. خدایا چی برایت مهم است؟ می‌گوید ببین من، من، می‌گوید من تو برایم مهم هستی. شما به چه نتیجه‌ای می‌خواهی برسی؟ ولی یک نتیجۀ استاندارد ها! ببین از چه فرآیندی باید به این نتیجه برسی که پایدار بشود، که زخم به جاهای دیگر نزند، که اصیل باشد، که ریشه‌دار باشد با ثبات باشد.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.