پخش خودکار ویدیوی بعدی :

اعتراض به قانون الزام تامین اجتماعی به واریز تمام سهم درمان از حق بیمه به خزانه

۲۰۷ بازدید
منتشر شده در
  • cloud_download

    دانلود

  • comment ۰

    دیدگاه

  • ۰

    نمی پسندم

  • می پسندم

عباس آهنی ها، عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان در «تیتر امشب» با بیان این که سازمان تامین اجتماعی سازمانی عمومی و غیر دولتی است و سهامداران آن عمدتا کارگران و کارفرمایان هستند افزود: وزارت بهداشت برای طرح تحول سلامت سند دقیق و برنامه دقیقی نداشت و طرح را به صورت غلط و ناقص اجرا کرد به نحوی که ظرف 3 سال دو برابر هزینه های درمان 30 سال گذشته به سازمان تامین اجتماعی، هزینه تحمیل شد و باعث شدند عده ای از پزشکان درآمدهای نجومی کسب کنند.

آهنی ها با بیان اینکه ما پاسدار مبالغی هستیم که کارگران و کارفرمایان به حساب تامین اجتماعی واریز می کنند گفت: دولت سال 92 خیلی از بدهی ها را به صورت واگذاری کارخانجات و ... پرداخت کرد حالا می گویند بنگاهداری نکنید و می خواهند همان کارخانه ها و ... را که خودشان واگذار کردند بگیرند.

عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان افزود: ما درصورتی از طرح تحول سلامت دفاع می کنیم که به صورت یکسان اجرا شود.

آهنی ها همچنین بارها به شدت به لابی وزارت بهداشت در مجلس برای تصویب مصوبه «واریز سهم درمان از حق بیمه به خزانه» اعتراض کرد و گفت: اسناد لابی گری وزارت بهداشت در مجلس موجود است.

آهنی ها همچنین گفت: ما اعتقاد داریم وزارت بهداشت با طرح تحول سلامت، بنیان سلامت جامعه را نابود کرده است و وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد که چرا طرح تحول سلامت را غلط اجرا کرده است.

حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط تلفنی با برنامه در پاسخ به انتقادات گفت: طرح تحول سلامت مهمترین دستاورد دولت شناخته شده است و بیشترین نفع را هم خود کارگران عزیز و افراد کم درآمد از طرح تحول سلامت برده اند.

حریرچی افزود: قبل از اجرای طرح تحول سلامت سالانه 700 هزار نفر به خاطر هزینه های درمان فقیر می شدند.
سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر این که با زبان آمار حرف می زند گفت: باید دوستان توجه کنند که چند درصد از کارگران و کارفرمایان در بیمارستان های دولتی درمان می شوند. 82 درصد همین اقشار از وضعیت درمان در بیمارستان های دولتی ابراز رضایت کرده اند.

این مسئول دولتی گفت: بیمه شده های تامین اجتماعی از منابع طرح تحول 43 درصد استفاده کرده اند.
حریرچی افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، پرداختی بیمه شدگان هم از 37 درصد به 6 درصد کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که قانون تصویب شده، پیشنهاد دولت، مصوب مجلس بوده؛ و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده است گفت: من نمی دانم این موضوع چه ربطی به وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت دارد.

علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار در ادامه برنامه و در پاسخ آقای حریرچی گفت: وزارت بهداشت مدت هاست که به منابع سازمان تامین اجتماعی چشم دوخته است تا بتواند وظایف حاکمیتی اش را اجرا کند.

خدایی افزود: منابع سازمان از حق بیمه کارگران و کارفرمایان تامین می شود و این حق الناس است، این پول، پول نفت نیست که بخواهند روی آن دست بیندازند.

عضو کارگری شورای عالی کار با بیان این که ما به خزانه اعتماد نداریم گفت: به خزانه و دولتی که 140 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهی دارد چه طور اعتماد کنیم، این پول، پول من است، منِ کارگر، و چرا باید کسی دیگر برای آن تصمیم بگیرد.

خدایی گفت: متاسفانه نگاه وزارت بهداشت به ما نگاه از بالا به پایین است، آقای حریرچی گفتند این مصوبه را دولت پیشنهاد و مجلس تصویب کرده است، مگر مجلس می تواند اصل 53 قانون اساسی را تغییر دهد.

او همچنین گفت: هیچ کارگری نتوانسته از طرح تحول سلامت برخوردار شود.

آقای اسماعیل ظریفی آزاد مدیرکل روابط کار وزارت کار هم در ادامه گفت: با این که خودش با مصوبه مجلس موافق نیست به نظر می رسد مصوبه انتقال منابع درمان به خزانه و باز برگشت آن به همان سازمان با هدف حل مشکلات حوزه درمان تصویب شده باشد.

ظریفی آزاد افزود: شاید لازم باشد بیشتر در این مورد گفتگو شود و تصمیمی که گرفته شده برگشت پذیر است.

مدیرکل روابط کار وزارت کار افزود: با این که باید به قانون تمکین کرد، در عین حال باید به نگرانی دوستان کارگر و کارفرما هم توجه کرد.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.