امروز دومین نشست سه جانبه درباره سوریه

۱۹۰ بازدید
منتشر شده در
  • cloud_download

    دانلود

  • comment ۰

    دیدگاه

  • ۰

    نمی پسندم

  • می پسندم

دومین نشست روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه درباره تحولات سوریه امروز در آنکارا برگزار می شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی دیشب وارد پایتخت ترکیه شد.
در حاشیه این نشست، آقای روحانی دیدارهای جداگانه با همتایان روس و ترکیه ای خود خواهد داشت .
نشست وزرای خارجه ایران ، روسیه و ترکیه هم پیش از نشست سران برگزار می شود. نخستین نشست سران سه کشور اول آذر پارسال در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

رئیس جمهور پیش از سفر به آنکارا در یک نشست خبری به بیان اهداف سفر خود پرداخت.
دکتر روحانی گفت: این سفر به دعوت رسمی رئیس جمهور ترکیه صورت می گیرد تا همراه سوریه در مورد شرایط فعلی و آینده سوریه بحث و بررسی شود.

رئیس جمهور افزود: این نشست به منظور گفت و گو و همکاری درباره مسائل سوریه و در قالب مذاکرات آستانه در سوچی برگزار می شود.
وی افزود: بعد از نشست سوچی در روسیه کنگره ای بین معارضین سوری و نیروهای طرفدار دولت تشکیل و قدم هایی در زمینه آینده سوریه و دمکراسی در آن برداشته شد و این مسائل ادامه روند مذاکرات آستانه است که تلاش های زیادی برای کاهش تنش در سوریه انجام گرفت.

روحانی همچنین گفت: حضور نیروهای آمریکایی در بخش‌هایی از سوریه به ویژه مناطق شرقی سوریه را شاهد هستیم. علی‌القاعده آمریکا دنبال عدم استقرار کامل دولت سوریه بوده و حتی به فکر تجزیه این کشور است. دخالت‌های نیروهای صهیونیستی نیز بر مشکلات افزوده است. آنها حاکمیت ملی سوریه را محترم نمی‌شمارند، برخی مناطق این کشور را بمباران و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد، تصریح کرد: باید از طریق راه‌حل‌های سیاسی و گفت‌وگوهای فراگیر، عادلانه و آزاد به دنبال نتایجی باشیم که مدنظر مردم سوریه است با این وجود مبارزه با تروریسم باید تا پایان ادامه یابد. درست است که داعش ضربه اساسی خورده است اما گروه‌های تروریستی دیگری در سوریه فعال هستند.

وی ادامه داد: نیروهای خارجی نباید نسبت به آینده سوریه دخالت کنند زیرا آینده این کشور متعلق به مردم سوریه است و آنها باید تصمیم بگیرند و بر همین مبنا جامعه جهانی باید نظر مردم سوریه را تایید کند. علاوه بر این در سوریه مشکلات انسانی وجود دارد و باید به همه مردم این کشور کمک‌های انسان دوستانه برسد.

رییس‌جمهور افزود: حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون اجازه دولت این کشور، غیرقانونی و غیرمنطقی است و باید به آن خاتمه داد.

وی گفت: مساله بازسازی سوریه، تدوین و اصلاح قانون اساسی این کشور نیز از موضوعات مهم دیگری است که در این مذاکرات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رییس‌جمهور ادامه داد: به جز این مسائل، ایران همواره با ترکیه و روسیه مذاکرات دوجانبه‌ای داشته که این مذاکرات در این سفر ادامه می‌یابد.

روحانی گفت: با ترکیه نیز مسائل مشترکی در زمینه حمل و نقل و مسائل اقتصادی داریم که در این سفر این موضوعات را دنبال می‌کنیم.
روحانی در آستانه عزیمت به ترکیه افزود: مردم سوریه شرایط مناسبی ندارند و کمک های انسانی و بشردوستانه باید به همه مردم رسانده شود.
رئیس جمهور پیش از سفر به ترکیه گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند مانع از تثبیت حاکمیت ملی در سوریه شوند و حتی به دنبال تجزیه این کشورند.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.