پخش خودکار ویدیوی بعدی :

از «مصباحِ» خمینی تا «مصباحِ» خامنه ای/ «و مصباح همان مصباح است»

۱۱۸۵ بازدید
منتشر شده در
  • cloud_download

    دانلود

  • comment ۰

    دیدگاه

  • ۰

    نمی پسندم

  • می پسندم

یکی از مواردی که مخالفان آیت الله مصباح که با بغضی در سینه طرح نموده اند،کنش های ایشان در اوایل انقلاب است.

آیت الله محمدتقی مصباح از یک سو در یک هماورد معرفتی با «مارکسیسم در ایران» که نفوذ آن در پوشش «علم مبارزه» جلوه مهمی در ساحت سیاسی_اجتماعی ایران خصوصا در سطح دانشگاهی نموده بود،قرار داشت و از سویی با «تحجرگراییِ و نیز تجددگرایی» در حوزه و دانشگاه با طرح «علوم انسانی اسلامی» نقش موثری ایفاء نمود.

فعالیت های ایشان در بخش فرهنگی موسسه «در راه حق»،بنیاد باقرالعلوم که در صورت تکامل یافته تر به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) رسید،از منظر امام خمینی و آیت الله خامنه ای «نقش موثرِ بنیادین» تلقی می شد.

در این مطلب قصد تفصیلی «تبیین» و «تحلیل» فعالیت های فکری و معرفتی در حوزه تولید علوم انسانی اسلامی که برعهده روحانیت و حوزه بوده نداشته و انتشار این بخش از فیلم نخستین بزرگداشت علامه طباطبایی در آبان 1361 در زمان حیات پربرکت حضرت امام خمینی و تجلیل کم نظیِر اعتقادی آیت الله مصباح از «روح خدا» «نکته ای از تاریخ انقلاب» است.گذر زمان و تحولات اجتماعی سیاسی بعد از حیات پرکت حضرت امام خمینی (ره)،مدعیانِ خط امام را دچار ریزش نمود و از گفتمان روح الله عبور کردند و در همایش عمومی،نمایش ریزش ها را اجرا نمودند.

مدعیانی که مخالفان سیاسی خود را با برچسب هایی چون «اسلام آمریکایی»،«انجمن حجتیه» و...طرد نموده و بعد از آن به نظریه در «موزه رفتنِ افکار امام» رسیدند.در زمانی که نظریه «شورش حتی علیه خدا» باب می نمودند و قداستِ امامان معصوم تا وحی الهی را زیر سوال می برند،نفیِ «امامِ جامع نگر» ما چیز عجیبی نبود.

شخصیتی که روحِ فعالیت هایش،اندیشه ها و دغدغه هایش،تأملات و تفکراتش با «روحِ خدا» گره خورده است؛اما مخالفانِ سیاسی وی تهمت ها در حقش روا داشته و «مرگ آزادیِ» را در تقابل او پسندیدند و در حقش جفاها نمودند تا اینکه جفاء هم به «جفاء» آمد.

«مصباح اما همان مصباحِ مبارز ماند»
اما «مصباح همان مصباح بود».هم در سال های قبل از انقلاب با فعالیت های مبارزاتی با رویکردِ زیرکانه و تدبیرنگر و هم در مبارزه با هجمه های تئوریک که مبانی اسلام و انقلاب را هدف گرفته بود.«او مبارزِ خستگی ناپذیر» بود،چنان که هنوز بعد از فعالیت های مستمرِ در تقویت نظامِ عادلانه جمهوری اسلامی و قوت بخشی نظری و عملیِ «امامت و ولایت» و تشکل سازی نیروهای فکری در حوزه علوم انسانی اسلامی و تحول گرایی پایه های نظامِ دینی از حوزه تا تربیت نیروهایِ مخلصی برای انقلاب اسلامی،دلالت از «مصباح همان مصباح» می کند.

و خدا با گذرِ زمان به وسیله تورق «تاریخ شفاهیِ انقلاب اسلامی» به تهمت های مخالفانِ ایشان پاسخ های شفافی داده و خواهد داد و آیندگان به جایگاه این فقیهِ بصیر پی خواهد برد.

«با مطهری همان کردند که با مصباح»__؛جمله ای که قضاوت دقیقی توسط آیت الله خامنه ای به یارانِ انقلاب و ولایت بود.

*این فیلم از جمله پاسخ به برخی از اتهامات به آیت الله مصباحاست.اتهاماتی که هیچ وقت سندموثقی نداشت:«مصباح در زمان امام هیچ دفاعی از امام نکرد!»،«مصباح به امام خمینی اعتقاد نداشت» و «او انجمن حجتیه ای بود و حتی اسم امام را هم به زبان نمی آورد»... .

هرچند که سلسله مباحث ولایت فقیه و نظریه حکومت اسلامی در حوزه «فقه حکومتی» در موسسه «در راه حق» و طرح قانون اساسی ایشان در آن زمان،سلسله سخنرانی های عمومی ایشان،حمایت های کم نظیر امام خمینی (ره) از فعالیت های فرهنگی و معرفتی ایشان و...گواهی بر صراطی بود که آیت الله مصباح،«مخلصانه» گزیده بود اما این فیلم یادآورِ کوشش های «یاران امام» است.یارانی که تا آخرِ راه «تیغ به صورت و سیرت» گفتمان امام نکشیدند و فتنه انگیزی نکرده و تکیه گاهی مطمئن برای «ریزش ها» نبودند.

امروز همچنان «آیت الله محمدتقی مصباح یزدی» یا همان «حاج آقامصباح» در صراطی که در «حیات امام» پیمود،در «ممات امامِ مستضعفین» هم می رود.صراطی که معتقد است «اطاعت از ولی فقیه عادل،اطاعت از امام حسین (ع) است».

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.