پخش خودکار ویدیوی بعدی :

تلاش برای رفع ابهامات طرح جدید ارزی

۴۰۹ بازدید
منتشر شده در

طرح دولتی کنترل نوسانات ارز کاستی‌ها و ابهاماتی داشت که به مرور در حال برطرف شدن است.
امروز در نشست بررسی بازار ارز که با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی همچنین دیگر مدیران اقتصادی کشور برگزار شد به تعدادی از ابهاماتی که در طرح کنترل نوسانات ارز وجود داشت پرداخته شد.

در حضور میدانی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در بعضی از مراکزی که بیشتر مردم با ارز سر و کار داشتند مشخص شد که برای مثال هنوز بسیاری از مردم در فرودگاههای بین المللی از نحوه تبدیل ارزهای خود به ریال بی خبر هستند که این باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری به خصوص برای توریست های خارجی می شود.

براساس طرح جدید کنترل نوسانات ارز دولت صرافی ها دیگر اجازه خرید و فروش ارزهای خارجی را ندارند به همین دلیل برای کسانی که به طور مثال نیاز به ارز برای گرفتن روادید در سفارتخانه ها دارند هم مشکلاتی به وجود آمده است. البته اجرای این طرح در کنترل قیمت ارز کاملا موثر بوده و مسافران کشورهای خارجی از نحوه تهیه روشن و شفاف آن ابراز خرسندی کرده اند.
در طرح جدید ارزی دولت، مسافران کشورهای خارجی باید مدارک خود را که شامل بلیط هواپیما، گذرنامه، برگه عوارض خروج پرداخت شده و کارت ملی است به یکی از شعب ارزی بانک ملی یا سامان تحویل داده و حواله آن را بعد از پرداختن معادل ریالی آن برای کشورهای نزدیک و همسایه مبلغ 500 یورو و برای کشورهای دور هزار یورو دریافت کنند و موقع خروج از کشور بعد از رد شدن از گیت های فرودگاه های بین المللی با تحویل برگه حواله خود به باجه های این دو بانک، ارز خود را دریافت کنند.

به گفته هاشمی مدیر شعب غرب بانک ملی ایران از روز پنج شنبه که این طرح اجرا شده است حدود 2 هزار نفر برگه حواله خود را تحویل گرفته و از طریق باجه های فرودگاه های بین المللی ارز خود را دریافت کرده اند و از روز شنبه هفته جاری هزار و هفتصد نفر دیگر هم حواله خود را ثبت کرده اند.

بهبانی مدیر عامل بانک سامان هم ضمن تاکید بر انجام عملیات ارزی در تمام شعب این بانک گفت: تنها در روز اول اجرای این طرح یعنی پنج شنبه هفته گذشته در شعب، کمی ازدحام به وجود آمده بود اما با توجه به اینکه تمام شعب بانک سامان این عملیات ارزی را انجام می دهند در حال حاضر تحویل حواله و پرداخت ارز در شعب و باجه این بانک در فرودگاه های بین المللی تقریبا بدون هیچ صفی و به سرعت در حال انجام است.

در جلسه بررسی ابهامات طرح ارزی دولت که امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد هم، به گفته رئیس کل بانک مرکزی در انتهای جلسه به ابهاماتی در این طرح رسیدگی شد که شاید در این چند روز سوال بسیاری از مسافران بود.

ولی اله سیف گفت: در جلسه امروز به مشکل مسافرت دوم و سوم افراد کثیر السفر پرداخته شد و ضمن پیدا نمودن راهکارهایی برای آن مسئله پرداخت هزینه ویزا به سفارتخانه هایی که این هزینه را نقدا دریافت می کنند هم بررسی شد.

وی افزود: با نامه نگاری هایی که از طریق دستگاه دیپلماسی با بعضی از سفارتخانه ها انجام شده است قرار بر این شد تا مثل دیگر کشورها هزینه های ویزا به ریال دریافت شود و ما در بانک مرکزی ساز و کاری برای تبدیل آن به ارزهای آن کشورها تهیه کنیم.

هر چند ممکن است طرح ارزی جدید دولت که برای کنترل نوسانات ارز در حال اجراست کم و کاستی هایی هم داشته باشد اما به تاکید مدیران اقتصادی کشور، این کاستی ها به دلیل ضربتی بودن این طرح است و بانک مرکزی در تلاش است تا به سرعت در اطلاعیه ها و بخشنامه هایی که بعد از این صادر می کند تمام کاستی های این طرح را پوشش داده و هر چه سریع تر از به وجود آمدن مشکلات بیشتر برای مردم جلوگیری کند.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.